افشاگری عبدالله صالح از توطئه‌های عربستان علیه یمن/ "با انصارالله اختلافی نداریم"

سیاسی

عبد الله صالح فاش کرد که عربستان از وی خواست تا در مقابل دریافت مبالغ هنگفتی پول با گروه اخوان المسلمین ائتلاف کند و علیه انصار الله وارد عمل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن در مصاحبه با شبکه المیادین عنوان داشت که او مانع اجرای "طرح مارشال" در یمن در مقابل ترسیم مرزها باعربستان سعودی شده است.

علی عبدالله صالح تاکید کرد که در زمان ملک فهد، پادشاه اسبق عربستان چندین بار این طرح بزرگ به وی پیشنهاد شده اما او این پیشنهاد را نپذیرفته است.

علی عبدالله صالح پس از درگذشت فهد با عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه پیشین عربستان در مورد ترسیم مرزها به توافق رسید.

وی افزود: پیش از اتحاد یمن درخواست‌هایی را به ما برای ترسیم مرزها با عربستان در مقابل طرح مارشال در یمن مطرح ساختند اما من آن را نپذیرفتم و پس از آن مرزها را با ملک عبدالله امضا کردیم. او مردی بزرگ و یک رهبر عربی با تجربه‌ بود.

طرح مارشال یک طرح اقتصادی برای بازسازی اروپا پس از پایان جنگ جهانی دوم بود که ژنرال جرج مارشال، رئیس وقت ستاد مشترک ارتش آمریکا با وزیر خارجه این کشور آن را پیشنهاد داد و در بازسازی اقتصاد و کارخانه‌های اروپایی نقش زیادی داشت.

علی عبدالله صالح همچنین گفت: عربستانی‌ها میلیون‌ها دلار به من پیشنهاد دادند تا با آنها علیه حوثی‌ها ائتلاف کنم اما من این پیشنهاد را رد کردم.

وی در مصاحبه با المیادین همچنین گفت که اختلافاتش با عبدالملک الحوثی، رهبر جنبش انصارالله اختلاف عقیدتی نیست و مربوط به مسائل اداری است.

علی عبدالله صالح همچنین تاکید کرد که عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن هیچ جایگاهی در صحنه سیاسی یمن ندارد. وی گفت: زمانی که حوثی‌ها صنعاء را تحت کنترل درآوردند و هادی از صنعاء گریخت دیگر اهمیت سیاسی خود را از دست داد.

علی‌عبدالله صالح همچنین عنوان داشت: طرف‌هایی که در کنفرانس ریاض شرکت کردند خائن هستند چراکه حملات عربستان را پذیرفته‌اند.

وی افزود: کسانی که در کنفرانس ریاض حاضر شدند بدون آنکه ما آنها را محاکمه کنیم خودشان این کار را کردند. خودشان این حکم را دادند که هیچ بازگشتی برای آنها وجود ندارد چراکه آنها از تجاوز استقبال کرده‌اند.

علی عبدالله صالح گفت: من به هیچ‌وجه به قدرت باز نخواهم گشت. من یا فرزندانم بازگشت به قدرت را نخواهیم پذیرفت. وی که رهبری حزب کنگره ملی، مهم‌ترین حزب یمنی را بر عهده دارد عربستان سعودی را در برانگیختن فتنه در یمن متهم کرد.

انتهای پیام

کد N840099