آمریکا نام کوبا از لیست کشورهای حامی تروریسم حذف کرد

آمريكا

آمریکا در یک اقدام منحصر به فرد نام کوبا را از لیست کشورهای حامی تروریسم خود خارج کرد.

آمریکا در یک اقدام منحصر به فرد نام کوبا را از لیست کشورهای حامی تروریسم خود خارج کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، این اقدام از جانب آمریکا راه را برای احیای روابط دیپلماتیک میان کوبا و واشنگتن پس از 50 سال هموار می‌کند. هاوانا بارها اعتراض خود را نسبت به افزودن نام کوبا در این فهرست سیاه در سال 1982 اعلام کرده بود چون این اقدام باعث شده بود تا به بازارهای جهانی دسترس نداشته باشد و در صحنه بین‌الملل منزوی شود. به همین دلیل از واشنگتن خواسته بود تا از این فهرست سیاه تروریستی نامش را حذف کند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه تصمیم نهایی در حذف نام کوبا از این فهرست را تایید کرد. این اقدام پس از آن انجام شد که باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در آوریل 2015 به کنگره 45 روز وقت داد تا نظر خود را بابت این مساله اعلام کند.

این اقدام برای احیای روابط دیپلماتیک میان این دو دشمن دوران جنگ سرد است چون به کوبا اجازه می‌دهد تا به تسهیلات بانکی آمریکا و کمک‌های این کشور دسترسی بهتری داشته باشد و برخی تحریم‌ها و محدودیت‌های مربوط به تجارت و صادرات و فروش سلاح برداشته شود. البته تحریم اقتصادی علیه کوبا که در سال 1962 اعمال شده، سر جای خود باقی است.

سخنگوی مطبوعاتی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: حذف کوبا از فهرست سیاه تروریستی به معنای لغو تحریم‌ها نیست. هنوز تحریم‌ها و محدودیت‌هایی وجود دارد که چندین سال طول می‌کشد در مورد آنها تغییری حاصل شود و برخی از آنها ارتباطی با حمایت از تروریست‌ها ندارد.

اوباما و رائول کاسترو دسامبر 2014 توافق کردند تا روابط بین دو کشور را احیا کنند.

هیات‌های دو طرف از ژانویه و با هدف یافتن راهی برای بازگشایی سفارتخانه‌ها چهار بار با یکدیگر ملاقات کردند که نخستین گام برای عادی‌سازی روابط از 1961 است. اما مقام‌های آمریکایی روز جمعه این مساله را تایید کردند که هنوز هیچ چارچوبی برای این مساله وجود ندارد.

سخنگوی مطبوعاتی وزارت خارجه آمریکا افزود: ما هنوز بر روی بسیاری مسائل اختلاف داریم. برخی شکاف‌ها هنوز میان دو طرف وجود دارد اما هنوز تاریخی برای مذاکرات بعدی اعلام نشده است.

با وجود بهبود روابط میان دو کشور هنوز در میان چند نسل آمریکایی‌ها و کوبایی‌ها عدم اعتماد وجود دارد.

اوباما به 12 گروه از شهروندان آمریکایی اجازه داده تا به کوبا سفر کنند اما گردشگری عادی همچنان با مشکلات و محدودیت‌هایی روبه‌رو است و در موارد خاص چون آموزش، ورزش، خبرنگاری و فرهنگ هنوز این محدودیت‌ها وجود دارد.

انتهای پیام

کد N840098