درخواست همسر عرفات برای بررسی مجدد علل مرگ وی

فلسطين

وکلای مدافع همسر یاسر عرفات پس از بسته شدن پرونده تحقیقات تیم فرانسوی در مورد جزئیات و علل مرگ عرفات در سال 2004، انجام 15 آزمایش دیگر را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری ایلاف، دو تن از وکلای مدافع سهی عرفات، همسر یاسر عرفات، رئیس فقید تشکیلات خودگردان فلسطین با ارائه این درخواست اعلام کردند معتقدند سه قاضی که از سال 2012 مسوول رسیدگی به پرونده عرفات بودند، کار تحقیقات در رسیدگی به پرونده را با عجله و شتاب به اتمام رسانده‌اند، در حالی که دلایل مرگ عرفات در بیمارستان نظامی نامشخص مانده است.

این دو وکیل افزودند: جزئیات پرونده نشان می‌دهد که عرفات به مرگ طبیعی نمرده است و تحقیقات در مورد علل مرگ وی باید ادامه یابد.

پس از اینکه ماده سمی پولونیوم در وسایل شخصی عرفات کشف شد، همسر وی در فرانسه با طرح شکایتی خواهان انجام تحقیقات در باره علل مرگ وی شد و به این ترتیب در نوامبر 2012 نبش قبر صورت گرفت و نزدیک به 60 نمونه از جسد وی برداشته شد. این نمونه‌ها در میان سه گروه از کارشناسان سوئیسی، فرانسوی و روسی تقسیم شد.

کارشناسان دستگاه قضایی فرانسه تاکنون دو بار فرضیه مسموم شدن عرفات را رد کردند اما کارشناسان سوئیسی بر این باورند که فرضیه مسموم‌سازی عرفات با نتایج به دست آمده متناسب‌ است. به همین دلیل وکلای مدافع سهی عرفات از دستگاه قضایی فرانسه خواستند با یک تیم کارشناسی بین‌المللی آزمایش را تکرار کند.

همچنین وکلای مدافع سهی عرفات از قاضی که متهم به برملا کردن جزئیات پرونده در مقابل خبرنگاران بود، خواستند در این خصوص توضیح دهد.

دستگاه قضایی نیز یک ماه فرصت دارد به این درخواست‌ها پاسخ دهد.

احتمال دارد دادستانی این درخواست را رد کند و یا آن را 30 ژوئیه به یک هیات حقوقی ارجاع دهد.

انتهای پیام

کد N840074