آسیا علیه چین؛ تصمیم آمریکا به تجهیز نظامی کشورهای اقیانوس آرام

سیاسی

منافع آمریکا در منطقه اقیانوس آرام، واشنگتن را به فکر تجهیز کشورهای جنوب شرق آسیا انداخته تا به این ترتیب قدرت روز افزون چین را به چالش بکشد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «جان مک کین» رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا، اختصاص میلیون ها دلار از بودجه این کشور را برای آموزش و تجهیز ملت های جنوب شرق آسیا با هدف مقابله با ادعای حق مالکیت پکن بر دریای چین جنوبی خواستار شد.

مک کین این پیشنهاد را در قالب متممی تحت عنوان «طرح دریای چین جنوبی» ارایه داده است که انتظار می رود تا پایان امسال به قانون دفاعی سال ۲۰۱۶ آمریکا افزوده شود.

به موجب این اصلاحیه، آمریکا مبلغ ۴۲۵ میلیون دلار را ظرف ۵ سال برای تجهیز، پشتیبانی، آموزش و ساخت سازه های کوچک نظامی در کشورهایی نظیر اندونزی، مالزی، ویتنام، فیلیپین و تایلند صرف خواهد کرد.

اصلاحیه مک کین در بحبوحه افزایش تنش ها بین آمریکا و چین بر سر ادعای مالکیت پکن بر بخش زیادی از دریای چین جنوبی مطرح می شود حال آنکه ادعاهای مشابهی از سوی دیگر کشورهای کوچک آسیای جنوب شرقی نیز مطرح می شود.

در روز جمعه، آمریکا مدعی شد که چین مبادرت به استقرار سیستم های توپخانه متحرک در یکی از جزایر واقع در این منطقه نموده است- اقدامی که خشم علنی مک کین را در پی داشت.

لازم به یادآوری است که واشنگتن در ادامه چرخش سیاست های خود به سمت منطقه آسیا – پاسیفیک قوای نظامی بیشتری را به این حوزه اعزام کرده و در پی تحکیم مواضع مشترک دفاعی با ملت های جنوب شرق آسیا است تا آنها را تشویق به مقابله با چین کند.