لاوروف:

تنها با حملات هوایی نمی توان داعش را نابود کرد

سیاسی

وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه حملات هوایی به تنهایی منجر به نابودی گروهک تروریستی داعش در عراق و سوریه نمی شود، خواستار یکپارچه کردن تلاش ها و مشارکت دولت سوریه در این زمینه شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، لاوروف در گفتگو با شبکه «روسیه 24» گفت: ما از ائتلافی سخن می گوییم که آمریکایی ها آن را به منظور هدف قرار دادن پایگاه های داعش در عراق و با موافقت مسئولان این کشور تشکیل دادند، اما این ائتلاف در سوریه بدون اعلام و کسب اجازه از مسئولان این کشور فعالیت می کند و این نقض آشکار قوانین بین المللی است.

وزیر امور خارجه روسیه از مخالفت واشنگتن با شریک دانستن دولت سوریه در مبارزه علیه داعش ابراز تعجب کرد و گفت: این در حالی است که آمریکایی ها زمانی که دمشق با از بین بردن سلاح های شیمایی خود با جامعه بین المللی همکاری کرد، با هیچ مانعی مواجه نشدند.

وی افزود: ائتلاف بین المللی حملاتی را علیه داعش انجام می دهد ولی همگان به غیر ممکن بودن نابودی داعش با حملات هوایی  اذعان دارند، چرا که تحقق این مهم نیازمند تلاش در همه زمینه ها از جمله عملیات زمینی است و من این سوال را مطرح می کنم که چگونه ممکن است این اقدام (تلاش های مشترک) بدون مشارکت دولت سوریه انجام گیرد.

لاوروف تصریح کرد: ما باید از گروه های تروریستی دیگر که با داعش بیعت کرده و خود را بخشی از دولت اسلامی معرفی کرده اند، درس عبرت بگیریم. بر این اساس روسیه ایده تحلیل جامع از تهدیدات تروریستی را با نظارت شورای امنیت سازمان ملل به منظور اتخاذ موضع یکپارچه توسط جامعه جهانی علیه تروریسم مطرح کرده است.

به گفته وزیر امور خارجه روسیه هدف این پیشنهاد ممانعت از تکرار حادثه لیبی است. کشورهای غربی در نقض آشکار قطعنامه شورای امنیت و به منظور تغییر رژیم در لیبی اقدام به مسلح کردن مخالفین نمودند که در نهایت این امر منجر به بحران لیبی و به وجود آمدن مسائل بزرگ در مالی و دیگر کشورهای منطقه شد.

لاوروف یادآور شد: از این رو باید در گام نخست استراتژی یکپارچه برای مبارزه با تروریسم و بر اساس تحلیل های شفاف با نظارت شورای امنیت اتخاذ کرد، اما گام دوم صدور قطعنامه هایی است که اقدام مورد نظر برای مقابله با تروریسم را قانونی می کند.

به گفته لاوروف چنین اقدام استراتژیکی باید بر اساس سه نکته باشد: حمایت بین المللی قوی از کشورهایی که گروه های تروریستی در آن فعالیت می کنند، مشارکت دیگر کشورهای خواهان مشارکت در تلاش ها برای مبارزه با تروریسم، تلاش ها باید مبتنی بر اجازه صادر شده از شورای امنیت باشد و این کشورها باید عملیات خود را با دولت قانونی کشورهای مقصد، هماهنگ کنند و سوم حمایت بین المللی از کشورهایی که به هر طریقی با تروریسم مواجه هستند.
وزیر امور خارجه روسیه در مورد بند سوم گفت که در حال حاضر مسکو ارائه چنین کمک هایی را شروع کرده و به دنبال تقویت ارتش های عراق، سوریه و مصر و نیروهای مسلح دیگر کشورها در منطقه و کشورهایی است که با تروریسم مواجه هستند.
وزیر امور خارجه روسیه همچنین با بیان اینکه نباید روابط مسکو – واشنگتن را با دوران جنگ سرد مقایسه کرد، افزود: در حال حاضر هیچگونه تقابل ایدئولوژیکی وجود ندارد تا ما را به سمت جنگ سرد بکشاند، بلکه مسائل جدی وجود دارد که نشان می دهد جهان تغییر کرده است ولی مواضع شرکای غربی ما هماننده دوران سلطه انحصاری در طی قرن هاست و تغییری نکرده است.

 

 

 

 
[div id='__hggasdgjhsagd_once']