انتقاد نماینده ایران از گزارش جدید آژانس

دبير كل آژانس,آژانس,آژانس بين‌المللي انرژي اتمي

نماینده دایم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی از انتشار گزارش آژانس همراه با جزییات و موضوعات تکراری انتقاد کرد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،رضا نجفی با اشاره به گزارش اخیر مدیرکل آژانس درباره ایران گفت:گزارش جدید مدیرکل اولین گزارش فصلی آژانس پس از بیانیه لوزان است بیانیه‌ای که مدیرکل پیشتر از آن استقبال کرده است. این گزارش همچنان نشان می‌دهد که تمام فعالیت‌های هسته‌ای صلح آمیز در تاسیسات هسته‌ای ایران تحت نظارت آژانس ادامه دارد و هیچ انحرافی از مقاصد صلح‌آمیز نداشته است.

وی ادامه داد:متاسفانه گزارش مجددا همراه با جزییات فنی و غیرضروری شامل اشاره به مکانها،تعداد سانتریفیوژها،نوع آنها، مقدار مواد اعم از غنی شده و غنی نشده، تعداد صفحات سوخت تولید شده، بازدیدهای مکررٰ، نمونه‌برداریها و نتایج آنها است و همانطور که بارها اعلام شده این رویه مورد اعتراض جنبش عدم تعهد بوده، ولی آژانس به کار خود ادامه داده است.

نماینده ایران در آژانس گفت: این گزارش در بخش اجرای اقدامات داوطلبانه ایران طبق توافق ژنو و تمدید آن؛ مجددا بر راستی آزمایی اجرای این اقدامات توسط آژانس صحه گذاشته است.این موضوع از آنجا حائز اهمیت است که در توافق نهایی نیز آژانس همین وظیفه را برعهده خواهد داشت وظیفه‌ای صرفا فنی و حرفه‌ای که منجر به رفع تحریم‌ها در روز اجرای توافق خواهد شد.

نجفی با مقایسه این گزارش با گزارش‌های قبلی تصریح کرد: آژانس هیچ مطلب جدیدی در رابطه با اجرای پادمان در ایران برای ارائه ندارد و به جز تکرار محتویات گزارش های قبلی که البته اعداد و ارقامش تغییر کرده مطالبش همان موضوعات قبلی هستند.

وی درباره مطالعات ادعایی و ابعاد احتمالی نظامی تصریح کرد:آژانس بار دیگر در یک بخش از گزارش به تکرار این مساله پرداخته که از دید ایران تکرار آنها نه تنها بر اعتبار این ادعاها نمی‌افزاید بلکه نشان از بی‌خاصیت شدن این بخش از گزارش آژانس دارد به ویژه آنکه تلاش کرده تا فعالیتهای معمول در یک سایت از قبیل جابجایی چند وسیله نقلیه را جزو تحولات قلمداد کند،گویی چون ماهواره‌های جاسوسی بر یک مکان خاص متمرکز شده‌اند ایران باید فعالیتهای عادی و روزمره در آنجا را تعطیل کند که البته این خیالی باطل است.

نجفی در مورد اجرای اقدامات عملی توافق شده براساس «چارچوبی برای همکاری» و جلساتی که بین ایران و آژانس برگزار شده است با تاکید بر پیشرفت این مذاکرات گفت: آژانس پس از جلسه قبلی در بیانیه‌ای رسمی مباحث را «سازنده» توصیف کرده بود. بنظر ما این بخش از گزارش مدیرکل ناقص و ناتوان از انعکاس واقعیات بوده است.

وی تنها نکات جدید گزارش آمانو را اشاره آن به ملاقات مدیرکل آژانس با وزیر محترم امور خارجه در نیویورک و سپس ملاقات با معاون ایشان در وین است عنوان کرد و افزود: این دیدارها عمدتا به همکاریهای ایران و آژانس و نحوه پیشبرد مسایل اختصاص داشت.

انتهای پیام

کد N839712