/استقلال قضایی؛ اصلی پذیرفته‌شده در نظام‌های سیاسی/

الوندی: قوه قضاییه مهمترین رکن هر کشوری است

سیاسی

معاون وزیر دادگستری گفت که استقلال قضات نسبت به استقلال قوه قضاییه بیشتر مورد تاکید است.

مظفر الوندی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد:‌ یکی از اصول اصلی قانون اساسی استقلال قواست، به همین دلیل گفته می‌شود که قوه قضاییه با توجه به شرایط کاری و وظایفی که بر عهده دارد باید مستقل باشد.

وی با یادآوری اینکه افرادی که به قوه قضاییه مراجعه می‌کنند یا شاکی‌اند یا متهم، ادامه داد: در تمامی نظام‌های حقوقی در قرون اخیر بر استقلال قوه قضاییه تاکید و در این زمینه بحث شده است. خوشبختانه در نظام ما هم این اتفاق افتاده اما بعضی از افراد معتقدند که مقصود از استقلال دستگاه قضایی این نیست که به عنوان یک نهاد مستقل عمل کند بلکه قاضی باید در صدور رای، تنظیم حکم و زمانی که دادرسی را انجام می‌دهد، مستقل باشد.

الوندی یادآور شد: اگر بگوییم دستگاه قضایی مستقل است در بعضی جاها مغایرت‌هایی پیش می‌آید چرا که منظور از مستقل بودن قوه قضاییه این است که بدون نیاز به سایر قوا کار خود را انجام دهد، در حالی که این طور نیست و دستگاه قضایی از سیستم بودجه‌ای کشور ارتزاق می‌کند، تشکیلات اداری‌ این قوه با مجوز دولت اقدامات را انجام داده و قانون آن از سوی مجلس تدوین می شود.

وی درباره‌ استقلال قاضی نیز گفت‌: استقلال قضات امری پسندیده است و همه جا در رابطه با این موضوع تاکید می‌شود و لوازم آن را فراهم می‌کنند.

معاون وزیر دادگستری افزود: شاید شنیده باشید که قضات در کشورهای دیگر چک سفید می‌گیرند، یعنی هیچ نوع وابستگی به سیستم اداری و اجرایی ندارند و بر اساس علم، شواهد، قرائن و ابزارهایی که در اختیار دارند، حکم را صادر می‌کنند. این استقلال در کشور بیشتر مورد نیاز است.

الوندی درباره‌ اعمال فشار به دستگاه قضایی، گفت: گرچه این فشارها به قوه قضاییه نقص این دستگاه است ولی از سوی دیگر حسن قوه قضاییه هم است؛ زیرا قاضی زمانی که احساس می‌کند در معرض قضاوت دیگران است مستدل‌تر، مستحکم‌تر و با دقت نظر بیشتری بر اسناد و مدارک رسمی حکم را صادر می‌ کند.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با تاکید بر اینکه قوه قضاییه مهمترین رکن هر کشور است، گفت: هر کسی که به کشورهای دیگر می‌رود، باید ببیند که قوه قضاییه آن کشور خوب به وظایف خود عمل می کند یا خیر. اگر دستگاه قضایی هر کشوری به نحو مطلوبی اقدامات خود را انجام دهد، بسیاری از مشکلات حل می‌شود.

معاون وزیر دادگستری ادامه داد: اگر آراء قاضی مستحکم و مستدل باشد و مورد تهدید قرار نگیرد، عدالت در جامعه اجرا می‌شود و آثار بسیار مهمی در روابط اجتماعی انسان‌ها دارد و باعث احساس امنیت مردم در جامعه می شود؛ اگر هم مردم از دستگاه قضایی ناامید شوند حق آنها در جامعه تحقق نمی یابد و عملکرد قوه قضاییه زیر سوال می رود.

انتهای پیام

کد N839489