پارلمان عراق استاندار نینوا را برکنار کرد

سیاسی

پارلمان عراق با 169 رای موافق از مجموع 218 رای به برکناری اثیل النجیفی، استاندار نینوا رای داد. این رای باعث برخی تنش‌های قومی-سیاسی در پارلمان شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه الجزیره، جلسه رای‌گیری درباره بررسی صلاحیت اثیل النجیفی، به درگیری فیزیکی و لفظی نمایندگان پارلمان عراق انجامید. نهله حسین، یکی از نمایندگان پارلمان اعلام کرد: درخواست برکناری النجیفی با درخواست کتبی 172 نماینده در دستور جلسه پارلمان قرار گرفت.

خاندان النجیفی از خانواده‌ای بانفوذ اهل سنت در استان‌های شمالی و مرکزی عراق محسوب می‌شوند و عملا اداره امور در مناطق وسیعی از عراق را بر عهده دارند و چندان اهمیتی نیز برای دولت مرکزی عراق و دستورات آن قائل نیستند.

پس از اظهارات النجیفی در سفر اخیرش به واشنگتن که دولت عراق را مسئول سقوط استان نینوا به دست داعش خوانده بود، حیدر العبادی، نخست وزیر این کشور خواستار عزل وی شد.

برخی مسئولان عراقی اثیل النجیفی، برادر اسامه النجیفی، معاون رئیس جمهور عراق و رئیس پیشین پارلمان این کشور را مسئول سقوط شهر دومیلیون نفری موصل به دست داعش می‌دانند.

داعش از ژوئن 2014 بر برخی مناطق استان‌های مختلف عراق از جمله شهر موصل، مرکز استان نینوا کنترل یافت و از آن زمان اوضاع امنیتی بیشتر مناطق شمالی و غربی عراق به سرعت رو به وخامت رفت و داعش سایه خود را بر مناطق وسیعی از این کشور گستراند.

این اقدام همزمان با آغاز موج گسترده مهاجرت دسته جمعی مردم عراق به ویژه اقلیت‌های مذهبی ساکن استان نینوا به اقلیم کردستان بود. استان نینوا واقع در شمال عراق از تنوع قومیتی و مذهبی ویژه‌ای برخوردار است.

انتهای پیام

کد N839382