در حاشیه اجلاس کویت صورت گرفت؛

ادامه رایزنی های دیپلماتیک ایران و کشورهای آفریقایی

سیاسی

امیرعبداللهیان در ادامه دیدارهای جانبی اجلاس وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی با مسئول امور عربی و آفریقایی وزارت خارجه تونس، مدیر کابینه وزرات امور خارجه نیجر و وزیر مشاور امورخارجه کامرون دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیرعبداللهیان علاوه بر بررسی مسائل مربوط به روابط دوجانبه با این کشورها و استقبال از توسعه روابط با کشورهای آفریقایی، طرح چهار مرحله ای جمهوری اسلامی ایران برای یمن که شامل آتش بس، تسهیل کمکهای انسان دوستانه، برقراری گفتگوهای همه جانبه یمنی- یمنی و تشکیل حکومت فراگیر ملی می باشد را تشریح کرد.

مسئول امور عربی و آفریقایی وزارت خارجه تونس نیز ضمن رد هرگونه راه حل نظامی برای بحرانهای منطقه ای، تکیه بر حکمت، گفتگو و توافق را تنها راه فائق آمدن بر این بحرانها برشمرد و سیاست تقریب بین مذاهب که جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته را برای حل مسائل جهان اسلام حائز اهمیت و ضروری خواند.

مدیر کابینه وزرات امور خارجه نیجر علاوه بر اعلام آخرین وضعیت روند گشایش سفارت کشورش  در تهران، همچنین با اشاره به خطر تروریسم و افراط گرایی در خاورمیانه و آفریقا، برای مقابله کشورش با گروههای تروریستی در آفریقا نیز درخواست کمک کرد.

دکتر محمدو همچنین با اشاره به شیوع مننژیت در نیجر طی ماههای اخیر، کمک درمانگاه جمهوری اسلامی ایران در نیامی برای مبارزه با این بیماری را خدمت بزرگی به مردم آن کشور دانست.

وزیر مشاور امور خارجه کامرون نیز در دیدار با امیرعبداللهیان، سیاستهای جمهوری اسلامی ایران در قبال مسائل منطقه ای و بین المللی را متوازن و منطقی توصیف کرد و خواستار استفاده از ظرفیتهای توسعه مناسبات بین دو کشور شد.