پوتین تلفات نظامی روسیه را "اطلاعات محرمانه" اعلام کرد

سیاسی

رئیس‌جمهوری روسیه با امضای حکمی، اطلاعات مربوط به تلفات نظامی این کشور در دوران صلح را جزو اسرار محرمانه طبقه‌بندی کرد؛ این در حالی است که کرملین به ارسال نیرو برای جدایی‌طلبان اوکراینی متهم است.

رئیس‌جمهوری روسیه با امضای حکمی، اطلاعات مربوط به تلفات نظامی این کشور در دوران صلح را جزو اسرار محرمانه طبقه‌بندی کرد؛ این در حالی است که کرملین به ارسال نیرو برای جدایی‌طلبان اوکراینی متهم است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در این حکم آمده است که اطلاعات مربوط به مرگ نیروهای روس "در جریان عملیات ویژه" در دوران صلح، محرمانه تلقی می‌شود. این حکم جزییاتی درباره آنچه که عملیات ویژه خوانده شده، ارائه نکرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین در رابطه با این حکم جدید اظهار نظری نکرد. افشای اطلاعات محرمانه دولتی در روسیه جرم است و می‌تواند حداکثر چهار سال زندان به همراه داشته باشد. پیش از امضای این حکم اطلاعات مربوط به تلفات نظامی تنها در دوران جنگ محرمانه به شمار می‌رفت.

خبرنگاران می‌گویند این حکم با هدف جلوگیری از درز اطلاعات درباره تلفات نیروهای نظامی روسیه در مرز با اوکراین امضا شده است. کرملین همواره انکار کرده است که شبه‌نظامیان جدایی‌طلب طرفدار روسیه را مسلح کرده و به منطقه شرق اوکراین سرباز اعزام کرده است.

با این حال انتشار گزارشی جدید در آمریکا نشان می‌دهد که روسیه از اردوگاه‌های آموزش نظامی در نزدیکی مرز برای ادامه جنگ با اوکراین استفاده می‌کند. موسسه پژوهشی شورای آتلانتیک ادعا می‌کند که دست داشتن روسیه در بحران اوکراین را به واسطه عکس، ویدیو و تصاویر ماهواره‌ای دنبال کرده است. فعالان روس هم ماه جاری گزارشی را منتشر کردند که نشان می‌دهد 220 تن از سربازان کشورشان تابستان گذشته و اوایل امسال در دو منطقه درگیر در اوکراین کشته شده‌اند.

اقدام ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای ممنوعیت افشای اطلاعات درباره تلفات نظامی در دوران صلح همزمان با بروز نگرانی‌هایی درباره شروع حملات جدید از سوی جدایی‌طلبان روس‌گرا به اوکراین صورت می‌گیرد.

خبرنگاران رویترز می‌گویند که آنها شاهد گردآوری نیروها و مهمات توسط ارتش روسیه بوده‌اند. به گفته این خبرنگاران مهماتی از قبیل دستگاه‌های پرتاب موشک، تانک و تجهیزات توپخانه‌ای در یک پایگاه موقت در کوزمینسکی، نزدیک مرز با اوکراین جمع‌آوری شده است.

همچنین از ماه‌ها پیش گزارشی‌هایی مبنی بر خاکسپاری پنهانی سربازهای ارتش روسیه که جان خود را در اوکراین از دست داده‌اند، منتشر شده است. در اوایل ماه جاری، روسلان لوی‌یف، وبلاگ‌نویس روس گفت که وی قبر سه تن از نیروهای ارتش روسیه را که در اثر حملات توپخانه‌ای پنجم مه در اوکراین کشته شده‌اند، پیدا کرده است.

در عین حال تصاویر ماهواره‌ای که شورای آتلانتیک در گزارش خود به آن اشاره کرده است، تحرک سربازان روس در اردوگاه‌های موقت در امتداد مرز با اوکراین را تایید کرده است.

انتهای پیام

کد N839236