رویترز گزارش داد:

آمریکا درصورت توافق با ایران کمک نظامی به تل آویو را افزایش میدهد

سیاسی

یک رسانه غربی از تصمیم آمریکا برای افزای کمک های نظامی خود به رژیم صهیونیستی در صورت حصول توافق میان ایران و کشورهای ۱+۵ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، رويترز اين خبر را به نقل از مقامات رسمی آمريکا و اسرائيل گزارش داده است.

ميزان کمک سالانه دفاعی آمريکا به اسرائيل در حال حاضر، سه ميليارد دلار است که در سال ۲۰۱۷ به پايان می‌رسد. یک مقام آمريکايی که به شرط پنهان بودن نامش با رويترز گفت‌وگو می‌کرد، گفته که مذاکره‌کنندگان واشنگتن و تل آویو به توافقی نزديک شده‌اند که بر اساس آن، متوسط ميزان اين کمک در سال به سه ميليارد و ۶۰۰ تا سه ميليارد و ۷۰۰ ميليون دلار افزايش خواهد يافت.

یک مقام اسرائيلی اما گفته که اين رقم به رقمی بين سه و نيم ميليارد تا چهار ميليارد دلار افزايش خواهد يافت.

اين مقام اسرائيلی افزوده که دولت آمريکا در تلاش است تا با افزايش اين کمک «آبی روی آتش» روابط با اسرائيل بريزد که به دنبال مذاکرات هسته‌ای با ايران متشنج شده است.

وزارت دفاع آمريکا (پنتاگون) پاسخ رسمی به پرسش رويترز در اين خصوص نداده اما يک سخنگوی وزارت جنگ اسرائيل گفته که «اين مسئله چيزی نيست که به تازگی درباره‌اش گفتگو شده باشد».

دولت‌های وقت آمريکا و تل آویو در سال ۲۰۰۷ توافقی را امضا کردند که بر اساس آن، آمريکا موظف شد طی ۱۰ سال ۳۰ ميليارد دلار که بيشتر آن تجهيزات نظامی است به اسرائيل اهدا کند.

حدود يک سال پيش هنگامی که مذاکرات درباره قرارداد جديد کمک‌های دفاعی ميان آمریکا و رژیم صهیونیستی در جريان بود، يک مقام آمريکايی گفته بود که اسرائيل به دنبال افزايشی قابل توجه در ميزان کمک‌های دريافتی است اما دولت باراک اوباما که خود با کاهش هزينه‌های داخلی مواجه بود، موافقتی با اين مسئله نداشت.

اما از آن هنگام، آمريکا همراه با چهار عضو ديگر شورای امنيت سازمان ملل متحد و آلمان، درگير مذاکرات سنگين با ايران بر سر برنامه هسته ای بوده‌اند که اسرائيل شديدا با آن مخالف است و در این میان کشورهای عربی حاشيه خليج فارس نيز در نگرانی‌های اسرائيل شريک‌اند.

یک مقام آمريکايی به رويترز گفته که بر اثر نگرانی از برنامه اتمی ايران، احتمال افزايش کمک‌های دفاعی آمريکا به اعراب نيز وجود دارد.