پوروشنکو خبر داد؛

احتمال وضع حالت فوق‌العاده در اوکراین

سیاسی

رییس جمهوری اوکراین اعلام کرد می‌تواند دستور وضع شرایط اضطراری نظامی را در کشورش ظرف چند ساعت و در پی اقدامات علیه مواضع نیروهای ارتش کی‌یف اعلام کند.

رییس جمهوری اوکراین اعلام کرد می‌تواند دستور وضع شرایط اضطراری نظامی را در کشورش ظرف چند ساعت و در پی اقدامات علیه مواضع نیروهای ارتش کی‌یف اعلام کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری راشاتودی، پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین در مصاحبه‌ای با برنامه " یکسال با پوروشنکو" به مناسبت یک سالگی ریاست جمهوری‌اش با اعلام اینکه می‌تواند سریعا شرایط اضطراری نظامی یا حالت فوق‌العاده را اعلام کند، گفت: موضع اصلی من این است؛ اگر آتش‌بس و خطوط مشخص شده نقض شوند و اگر علیه سربازان ارتش اوکراین اقدامی صورت گیرد،‌ من سریعا دستور شرایط اضطراری نظامی را صادر می‌کنم و به مرحله اجرا می‌گذارم.

رییس جمهوری اوکراین ادامه داد: هیچ شکی ندارم که ظرف چندساعت این دستور به مرحله اجرا در می‌آید. این امر به اوکراین اجازه می‌دهد تا آمادگی خود را در جنگ، برای پیروزی و برای دفاع و در نهایت دستیابی به صلح نشان دهد.

وی همچنین مدعی شد که حکم جدید شرایط اضطراری نظامی دارای ویژگی‌های جدیدی است که یکی از آنها بازداشت غیررسمی و نقل و انتقال اجباری شهروندان یک کشور خارجی است که برای اوکراین تهدید به حساب می‌آیند یا به دنبال انجام اقدامی تهاجمی علیه این کشور هستند.

بجز موارد ذکر شده بالا،‌ این دستور به دولت اوکراین اجازه می‌دهد تا اموال خصوصی را مصادره کند، بر هر رسانه‌ای کنترل کامل داشته باشد و هرگونه حزب سیاسی و سازمانی را که تهدید به نظر می‌رسد، ممنوع الفعالیت کند. این دستور همچنین به دولت کی‌یف این اجازه را می دهد تا هرگونه راهیپمایی و تجمع گسترده را متوقف کند.

برای اجرایی شدن این دستور، پارلمان اوکراین باید آن را تایید کند و به تمامی کشور یا مناطق انتخابی ابلاغ شود.

درگیری‌ها در اوکراین از آوریل سال گذشته میلادی و زمانی آغاز شد که کی‌یف عملیات نظامی خود را در مناطق جنوب شرقی اوکراین شامل دونتسک و لوهانسک آغاز کرد چون این دو منطقه دولت جدید اوکراین را نپذیرفتند.

انتهای پیام

کد N839125