انتقاد دالایی لاما از سکوت سوچی در قبال سرکوب مسلمانان میانمار

میانمار

دالایی لاما، رهبر معنوی در تبعید بودائیان تبت از آنگ سان سوچی، رهبر مخالفان در میانمار خواسته است تا در حمایت از مسلمانان روهینجا در این کشور بیشتر فعال باشد و کاری انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دالایی لاما در مصاحبه با روزنامه آسترلین (استرالیایی) گفت که وی در گذشته نیز در این باره با سوچی صحبت کرده و هنوز امیدوار است که رهبر مخالفان میانمار درباره وضعیت مسلمانان دست به کاری بزند.

سوچی معمولا از موضع‌گیری صریح در قبال خشونت‌های قومی کشورش خودداری کرده است. وی اخیرا به خبرنگاران گفت دولت باید این مساله را حل کند و از پاسخگویی به پرسش‌های آنها درباره خشونت‌ها علیه مسلمانان میانمار خودداری کرد.

منتقدان، آنگ سان سوچی را که برنده جایزه صلح نوبل هم شده، متهم می‌کنند که در مورد حقوق اقلیت مسلمان روهینجا سکوت اختیار کرده است. حزب سوچی در نوامبر امسال باید در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت کند و به گفته شماری از ناظران، سکوت سوچی در این مورد به این دلیل است که رای اکثریت جمعیت بودایی کشور را از دست ندهد.

مسلمانان روهینجا عمدتا در استان راخین در غرب میانمار ساکن هستند و اغلب با تبعیض رو به رو می‌شوند. آنها شهروند میانمار محسوب نمی‌شوند و بسیاری از مردم میانمار، مسلمانان ساکن ایالت راخین را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند.

خشونت‌های قومی میان بوداییان که اکثریت جمعیت میانمار را تشکیل می‌دهند و اقلیت مسلمان روهینجا صدها کشته بر جای گذاشته و هزاران تن خانه و کاشانه خود را از دست داده و آواره شده‌اند. صدها تن از مسلمانان میانمار که با فرار از این کشور درصدد پناهندگی از یک کشور خارجی بودند، در نزدیکی سواحل تایلند در دریا سرگردان مانده‌اند.

سوچی به عنوان رهبر اصلی‌ترین حزب اپوزیسیون میانمار موسوم به "لیگ ملی برای دموکراسی" که سال‌ها در حبس خانگی به سر برده است، دو سال پیش گفته بود که خشونت‌های قومی در کشورش علیه مسلمانان پاکسازی قومی نیست.

انتهای پیام

کد N839081