سفیر آذربایجان در تهران:

مناسبات تهران-باکو بیش از گذشته در حال گسترش است

سیاسی

«جوانشیر آخوندوف» با اشاره به افزایش همکاری های رو به رشد ایران و آذربایجان در زمینه های مختلف گفت طی سال های اخیر این همکاری ها به بیشترین میزان خود رسیده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم روز ملی جمهوري آذربايجان در سفارت این کشور در تهران برگزار شد. در آغاز این مراسم «جوانشير آخوندوف» سفير جمهوري آذربايجان در جمهوري اسلامي ايران طی سخنانی در مورد اهمیت این روز گفت: جمهوري دموكراتيك آذربايجان كه در تاريخ 28 مي 1918 تاسيس شد، اولين جمهوري و نظام پارلماني در شرق مسلمان بوده و در دوره فعاليت كوتاه 23 ماهه خود ساختار ارتش جمهوري دموكراتيك آذربايجان را شكل داده، حقوق و آزادي‌هاي دموكراتيك مردم را برقرار نموده و فعاليتهاي مترقي ديگري داشته است.

وی به مبازرات استقلال‌طلبانه آذربايجان در سال های پس از این تاریخ اشاره و عنوان کرد كه پس از فروپاشي اتحاد جماهير شوروي و تصويب قانون اساسي درباره استقلال آذربايجان از سوي شوراي عالي آذربايجان در تاريخ 18 اكتبر 1991 (26 مهر 1370)، آذربايجان مجدداً استقلال خود را بدست آورد. بر این اساس جمهوري آذربايجان در ميان كشورهاي استقلال‌يافته از اتحاد جماهير شوروي اولين كشوري است كه به عضويت غيردائمي شوراي امنيت سازمان ملل متحد (دوره 2012-2013) برگزيده شده است.

آخوندوف افزود با بازگشت حيدر علي‌اف رهبر ملي آذربايجان به رهبري جمهوري مستقل آذربايجان در سال 1993، فرآيند تاسيس دولت مستقل منطبق با اصول و قواعد بين‌المللي آغاز گرديد. سفير آذربایجان همچنين به احداث پروژه‌هاي زيرساختي مانند خط انتقال نفت باكو-تفليس-جيحان، خط انتقال گاز باكو-تفليس-ارضروم، پروژه خط‌آهن باكو-تفليس-قارص كه احداث آن بزودي به اتمام خواهد رسيد و نیز تفاهمات حاصل‌شده درباره پروژه‌هاي تاناپ (TANAP) و تاپ (TAP) كه نقش مهمي در تامين امنيت اروپا ايفاء خواهد نمود، اشاره کرد.

بر این اساس در نتيجه توجه ویژه به مناسبات آذربايجان-ايران، در سالهاي اخير روابط ميان دو كشور بيش از پيش توسعه يافته و مناسبات در زمينه‌هاي مختلف از جمله سياسي، اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، بشردوستانه، ديني و غيره در حال گسترش است.

به گفته سفير آذربایجان این کشور طی روزهاي 12 تا 28 ژوئن 2015 (22 خرداد تا 7 تير 1394) ميزباني بازيهاي المپيک اروپايي را برعهده خواهد داشت كه براي اولين بار در جهان برگزار مي‌گردد.

در بخش دیگری از این مراسم «ابراهیم رحیم­ پور» معاون وزیر خارجه ایران در سخنرانی خود با اشاره به سطح بالای روابط میان ایران و آذربایجان گفت در سال گذشته سفرهای رسمی متعددی توسط مقامات دو کشور انجام گرفته. وی ابراز امیدواری کرد خود این سفرها به گسترش بیش از پیش مناسبات دوجانبه بیانجامد.

در اين مراسم گروه آشيق‌هاي «دده قورقود» به سرپرستي آشيق سلجوق شهبازي به اجراي كنسرت پرداخت كه به نوبه خود مورد استقبال شركت‌كنندگان در مراسم قرار گرفت. گفتنی است در مراسم روز ملی جمهوری آذربایجان، ابراهیم رحیم­ پور معاون وزیر امور خارجه، محمدتقي حسيني قائم‌مقام وزير در امور بين‌الملل وزارت تعاون، كار و امور اجتماعي و ديگر مقامات رسمي جمهوري اسلامي ايران، روساي نمايندگي‌هاي ديپلماتيك و نهادهاي بين‌المللي مستقر در جمهوري اسلامي ايران، نمايندگان مراكز تحقيقاتي فعال در تهران و شماری دیگر از مدعوین حضور داشتند.

 

 

 

 

 

 
[div id='__hggasdgjhsagd_once']