/دومین همایش بین‌المللی «فقه و قانون»/

مبلغی: اخلاق می‌تواند تمام خلاءهای حقوقی را پر کند

سیاسی

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: اخلاق، میراث و نقطه اشتراک بشریت است و تنها با اخلاق است که می‌توان نقایص روابط دنیای امروز را رفع کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه قم، حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مبلغی روز پنجشنبه در دومین کنفرانس بین‌المللی فقه و قانون در سالن اجتماعات مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم، گفت: این همایش به عنوان یکی از ضروری‌ترین همایش‌ها در حوزه نظام‌مندسازی حوزه فقه و قانون از سال گذشته کار خود را آغاز کرد.

وی افزود: در سال گذشته به بحث رابطه فقه و قانون پرداخته شد و امسال به موضوع اخلاق و قانون پرداخته می‌شود. در واقع اهمیت بحث از جوانب بسیاری قابل بحث است که باید به اضلاع مختلف آن پرداخته شود.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به اهمیت این بحث اظهار کرد: نخستین حرکت درباره رابطه اخلاق و قانون توسط این همایش آغاز شده است و اگر امروز به دنبال کنترل تندروی‌ها در جوامع هستیم باید از دل این همایش‌ها و جمع‌های علمی به نتیجه برسیم.

مبلغی گفت: این همایش به دنبال این است که حرکت تاثیرگذاری در جامعه اسلامی انجام دهد و به همین دلیل روی پیامدها و اثرات مثبت خود مصر است.

وی خاطرنشان کرد: از جمله مهم‌ترین محورهای دومین کنفرانس بین‌المللی فقه و قانون می‌توان به عناوین «نسبت‌سنجی فقه، اخلاق و قانون»، «قانون‌گذاری اخلاق» و «اخلاق قانون» اشاره کرد.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: استفاده از اخلاق در عرصه‌های مختلف بسیار مهم است. باید توجه کرد که اخلاق، حاشیه نیست و باید به متن تمام امور بیاید.

مبلغی تصریح کرد: متاسفانه تاکنون همیشه از اخلاق به عنوان یک امر حاشیه‌ای یاد می‌شد ولی امروز به همه ثابت شده است که تنها اخلاق است که می‌تواند نقایص روابط دنیای امروز را رفع کند.

وی بیان کرد: در واقع در این همایش به کشف روابط خاص میان اخلاق و قانون می‌پردازیم. اخلاق می‌تواند تمام خلاءهای حقوقی را نیز پرکند زیرا بشر به اهمیت خاص و تاثیرگذار آن پی برده است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: اخلاق، حرکتی است که بشر به آن رسیده و لمسش می‌کند؛ از این‌رو باید بتواند خلاءهای موجود حقوقی را پر کند.

مبلغی ادامه داد: یکی از مواردی که باید به آن توجه کنیم این است که بشر امروز در بخش‌های مختلف، حوزه اخلاقی خاصی را تعریف کرده است ولی هیچ کدام از تعاریف دنیای امروز به تعریف اسلام از اخلاق نمی‌رسد. در حقیقت داده‌های اخلاقی اسلام، دنیا را به خود جلب خواهد کرد زیرا از همه این تعاریف، بالاتر است.

وی گفت: یکی از موارد مورد افتخار مسلمانان آن است که جوامع اسلامی همیشه با اخلاق، رابطه تنگاتنگی داشته‌اند. نکته جالب‌تر آنکه فقه ما نیز اخلاقی است و اخلاق را سرلوحه کارها قرار داده است.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی افزود: اگر بخواهیم اخلاق گنجانده‌شده در فقه را دریابیم، باید این بحث فقه اسلامی را در دانشگاه‌ها مورد واکاوی قرار دهیم.

وی گفت: اخلاق یک موهبت الهی برای بشریت است و مختص به یک گروه خاص نیست و همه ابنای بشر به آن معتقد هستند. اگر به دنبال توسعه رفتارهای اخلاق‌گرا در جامعه هستیم باید فقه را به اخلاقیات گره بزنیم.

انتهای پیام

کد N838976