مذاکره ایران، اروپا وامریکا برای ادامه نگارش متن توافق آغاز شد

معاونان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دقایقی پیش مذاکره برای ادامه نگارش متن توافق جامع را با معاون وزیر خارجه امریکا و معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا آغاز کردند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، سید عباس عراقچی، مجید تخت روانچی، وندی شرمن و هلگا اشمید در وین بر سر کاستن از موارد اختلافی مذاکره می کنند.

این پنجمین دور مذاکره معاونان ظریف طی یک ماه گذشته است.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران دو روز پیش هم گفت در روز اجرای توافق طرف مقابل باید تحریم های اقتصادی و مالی را لغو کند . کارهایی هم هست که ایران باید انجام دهد که زمان بر است.

معاون وزیر امور خارجه یکی از راه های انجام این کار را طرح همزمانی ذکر کرد و گفت: راه حل هایی پیش بینی شده که در حال کار روی آن هستیم. برای ما اصل همزمانی بسیار مهم است.

عراقچی جزییات این طرح را ذکر نکرد ولی گفت: در حال کار بر روی یک جدول زمانی هستیم تا اصل همزمانی برای اقدامات ما و آنها اعمال شود.

وی خاطرنشان کرد: تمامی تحریم های اقتصادی و مالی از جمله انرژی، بانکی، خدمات مالی، سوئیفت، بیمه، حمل و نقل، کشتی سازی، بنادر همه یکجا و در روز اجرای توافق برداشته خواهد شد. در پیش نویس هایی که کار می کنیم به ریز و جزییات نوشته شده است، تحریم های انرژی شامل نفت، گاز و پتروشیمی است خواهد بود و اینکه هیچ کشوری برای خرید نفت ما مشکلی نخواهد داشت. سرمایه گذاری در صنعت نفت ما و ... با جزییات در توافق خواهد آمد.

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: متن اصلی توافق حدود 20 صفحه است که 5 تا ضمیمه دارد که هر کدام از این ضمیمه ها ممکن است تا 30 صفحه باشد. امیدواریم توافق خوبی که مدنظر رهبری و مردم باشد حاصل شود که این توافق بیش از 50 تا 60 صفحه خواهد بود.

قرار است روز شنبه هم محمد جواد ظریف و جان کری وزیران خارجه ایران و امریکا در ژنو دیدار و درباره روند مذاکرات و مسیر تداوم ان گفت و گو کنند.

مذاکره معاونان ظریف در وین تا روز جمعه ادامه دارد.

4949

کد N838906