رمز عملیات آزادسازی الانبار به "لبیک یا عراق" تغییر کرد

عراق

مقامات عراقی به دنبال انتقادات داخلی و خارجی در خصوص نامگذاری عملیات نظامی استان سنی نشین الانبار برای بازپس گیری از دست تروریست‌های داعش نام این عملیات را از "لبیک یا حسین" به "لبیک یا عراق" تغییر دادند تا از ایجاد ماهیت طایفه گرایی عملیات جلوگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه اسکای نیوز عربی، دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: مقامات عراقی به دنبال انتقادات خارجی و داخلی و به منظور جلوگیری از ماهیت طایفه‌گرایی این عملیات نام آن را به لبیک یا عراق تغییر دادند.

پیشتر فرماندهی نیروهای بسیج مردمی نام عملیات نظامی کنونی در استان الانبار را لبیک یا حسین انتخاب کرده بودند.

دفتر حیدر العبادی اعلام کرد که عملیات آزادسازی استان الانبار از دست تروریست‌های داعش آغاز شده است و این عملیات همزمان با ادامه عملیات پاکسازی مناطق اطراف منطقه بیجی صورت می‌گیرد.

ناظران عراقی معتقدند که نامگذاری جدید برای عملیات نظامی عراق به منظور جلوگیری از ماهیت طایفه‌گرایی در این عملیات انجام شده است.

پیشتر همچنین مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق ضمن انتقاد از نامگذاری عملیات خواستار تغییر آن به لبیک یا انبار یا لبیک یا صلاح الدین شد.

وی گفت: چنین نامگذاری‌هایی یقینا موجب سوءبرداشت و کج فهمی می‌شود و دوستداران وطن و کسانی که مخالف طایفه‌گرایی هستند نباید چنین نامگذاری‌هایی را به رسمیت بشناسند.

از سوی دیگر وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) روز چهارشنبه از نامگذاری عملیات باز پس گیری الرمادی انتقاد و اعلام کرد که این نامگذاری کمکی به پیشبرد عملیات نمی‌کند و ما معتقدیم که کلید پیروزی و کلید بیرون راندن تروریست‌های داعش از عراق ایجاد کشوری یکپارچه است که علیه تهدید مشترک می‌ایستد.

انتهای پیام

کد N838569