سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا:

تمدید مهلت مذاکرات هسته‌ای مطرح نیست

انرژي هسته‌يي, مذاكرات ايران و گروه 1 5, بیانیه لوزان, ایران و آمریکا

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت: ما در فکر تمدید مهلت برای رسیدن به توافق با ایران نیستیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی وزارت امورخارجه آمریکا، جف راتکه افزود: تخفیف تحریم‌ها بستگی به تکمیل گام‌های اصلی مربوط به هسته‌ای به صورت راستی‌آزمایی دارد. ما در فکر تمدید مهلت سی ام ژوئن نیستیم اگر با حسن نیت کار کنیم می‌توانیم تا سی‌ام ژوئن به توافق برسیم.

این در حالی است که سیدعباس عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان و عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران پیش از این در این‌باره گفته بود: اگر توافقی صورت گیرد باید برای هر دو طرف اقداماتشان قابل راستی آزمایی و اثبات باشد. اقداماتی که ایران متعهد می شود توسط آژانس و اقدامات طرف مقابل باید در عمل اثبات شود. این روند و مساله عجیبی نیست و ما به دنبال آن هستیم که در توافق تعادل و توازن ایجاد شود.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت: جان کری وزیر خارجه آمریکا در سی ام مه به ژنو پایتخت سوئیس سفر خواهد کرد تا به عنوان بخشی از مذاکرات هسته‌ای پنج به علاوه یک به هماهنگی اتحادیه اروپا با آقای ظریف وزیر خارجه ایران دیدار کند. این دیدار بخشی از مذاکرات پنج به علاوه یک است اما فکر می‌کنم که فقط دوجانبه باشد.

وی تاکید کرد: ما بر روی سی‌ام ژوئن به عنوان آخرین مهلت تمرکز داریم و در این زمینه تلاش خواهیم کرد. نشست‌ها در سطح کارشناسان و سران سیاسی برگزار می‌شود و وزیر خارجه آمریکا نیزبه عنوان بخشی از مذاکرات هسته‌ای این دیدار را خواهد داشت؛ بنابراین ما مطمئنا بر روی سی ام ژوئن تمرکز داریم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره تهدید فرانسه درخصوص جلوگیری از توافق پنج به علاوه یک با ایران گفت: پنج به علاوه یک در تلاش‌های ما برای رسیدن به توافق نهایی تا پایان ژوئن متحد است. معتقدیم همه طرف‌ها با حسن نیت کار می‌کنند و ما می‌توانیم به این هدف برسیم. پنج به علاوه یک در این زمینه متحد است.

وی گفت: ما در لوزان به چارچوب تفاهم رسیدیم و اکنون در حال کار برای تکمیل جزییات فنی و عناصر این تفاهم هستیم؛ بنابراین تا این جزییات تکمیل نشود،ما توافقی نخواهیم داشت. ما انتظار داریم روند گفت‌وگوها بی‌وقفه ادامه یابد اما فکر می‌کنیم می‌توانیم به این هدف(توافق نهایی تا سی ام ژوئن) دست پیدا کنیم.

وی درباره هدف دیدار کری و ظریف گفت: وزیر خارجه آمریکا در راستای این مذاکرات با ظریف وزیر خارجه ایران دیدار می‌کند.همواره نشست‌های مختلفی صورت می‌گیرد که برخی از آن‌ها دوجانبه و برخی دیگر چندجانبه و برخی بین پنج به علاوه یک و ایران است. من تفاوتی بین این نشست‌ها نمی‌بینم. هدف این است که تا پایان ژوئن به توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران برسیم.

جف راتکه گفت: ما چند هفته گذشته گفت‌وگوهایی در سطح کارشناسان داشتیم. گفت‌وگوهایی در حاشیه کنفرانس بازبینی ان پی تی در نیویورک انجام شد و یک هفته دیگر نیز پس از این کنفرانس این گفت‌وگوها ادامه یافت. اعضای شورای همکاری خلیج فارس نیز با ایران گفت‌وگو می‌کنند؛ بنابراین من تصور نمی‌کنم که تمرکز دیدار کری با ظریف فقط بر روی گفت‌وگوهای ما با شورای همکاری خلیج فارس باشد.

وی درباره اهمیت دیدار کری و ظریف گفت: ما مطمئنا دیدار وزیر خارجه آمریکا با همتای خود درباره موضوعات کلیدی در مذاکرات را با اهمیت و مفید می‌دانیم؛ بنابراین این دیدار ارزشمند است و همانطور که شما دیدید در لوزان نیز تماس در حد ارشد برای رسیدن به چارچوب تفاهم انجام شده است.

انتهای پیام
کد N838488