ولایتی در چین اهمیت نقش ایران در احیاء جاده ابریشم را مورد تاکید قرار داد

دکتر ولایتی با حضور در برنامه اتاق فکر دانشگاه رنمین چین بر اهمیت نقش ایران به عنوان کشور با ثبات منطقه برای احیاء جاده ابریشم تاکید کرد.

به گزارش خبرآنلاین دکتر ولایتی در ادامه برنامه های سفر به چین ، روز چهارشنبه در جلسه اتاق فکر دانشگاه رنمین که یکی از مهمترین مراکز علمی ، مطالعاتی و دانشگاهی این کشور است شرکت و با موضوع " احیاء جاده ابریشم و ضرورت های موجود " به بحث و تبادل نظر با رئیس ، معاونین و تعدادی از کارشناسان پرداخت .

رئیس دانشگاه ضمن تشکر از حضور ایشان ، به مباحث مطرح شده در سفر قبلی دکتر ولایتی به این کشور اشاره و مباحث مطرح شده را برای برنامه ریزی های اتاق فکر بسیار قابل بهره برداری و مهم توصیف کرد و گفت : مباحث شما به عنوان فردی متخصص در حوزه روابط بین الملل قابل توجه بوده ضمن ان که به عنوان فردی تاثیر گذار ، امکان ایجاد زمینه های لازم برای ارتقاء همکاری ها و فعالیت ها را خواهید داشت و دراین جلسه هم با موضوع احیا جاده ابریشم ، کمربند و راه و توسعه روابط استراتژیک و راهبردی مباحث شما قابل استفاده خواهد بود .

رئیس مرکز تحقیقات استراتزیک هم از انجام این ملاقات و دیدار با نخبگان و فرهیختگان این دانشگاه ابراز خرسندی نموده و موضوعات مطرح شده برای بحث و تبادل نظر در این جلسه و اتاق فکر را راهبردی خواند و تصریح کرد: هم به لحاظ تاریخی و هم به دلیل اقتضائات موجود و علاقه مندی فراوان دو کشور در کنار ظرفیت های ارزشمند و فراواندر اختیار ، زمینه های لازم برای توسعه روزافزون همکاری ها و تعاملات وجود دارد که باید تلاش کرد ضمن مطالعه و پژوهش برای ارائه راهکارهای مناسب و مطلوب ، جهت ارتقا روابط به سطح راهبردی و استراتژیک برنامه ریزی نمود.

دکتر ولایتی در زمینه احیا جاده ابریشم نیز اعلام کرد : تجدید حیات این جاده حکایت از ریشه دار بودن روابط کشورهای این حوزه به ویزه ایران و چین دارد و جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهمترین کشور منطقه که دارای ثبات و ظرفیت های فراوان و ارزشمندی در حوزه های مختلف اقتصادی ، سیاسی و ... می باشد در منطقه خاورمیانه که محل تلاقی سه قاره آسیا ، اروپا و آفریقاست از اهمیت فوق العاده برخوردار است که باید در موضوع احیا جاده ابریشم مد نظر قرار گیرد و البته این مهم نقش جدی در توسعه و امنیت جهانی در آینده آسیا و جهان ایفا می نماید .

در این جلسه همچنسن کارشناسان شرکت کننده نقطه نظرات خود را در خصوص موضوع جلسه مطرح و از جمله بر اهمیت نقش ایران در امنیت حمل و نقل ، ارتباط و توسعه همکاری های در حوزه انرژی ، گسترش همکاریهای مالی و تجاری ، نیاز چین به توسعه روابط به دلیل جایگاه ایران به ع نوان کشوری با ثبات و امن در منطقه ، ضرورت انجام مشورت های سیاسی و امنیتی در منطقه خاورمیانه و ... ارائه نمودند .

در این جلسه همچنین مهندس فروزش معاون مرکز تحقیقات ، صفری سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در چین ، سعید محمدی مشاور مرکز ، بقایی فعال اقتصادی و دیگر شرکت کنندگان از سوی هیئت ایرانی به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند .
4949

کد N838325