بازدید ولایتی از مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به ارتش چین و چند موسسه دیگر

دکتر ولایتی در دیدارها و ملاقات های جداگانه در چین از مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به ارتش چین ، اکادمی علوم اجتماعی و موسسه مطالعات بین المللی معاصر بازدید کرد

به گزارش خبرآنلاین دکتر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتزِک مجمع تشخیص مصلحت نظام که به دعوت دبیر کل اجلاس سازمان های غیردولتی (سیکا) برای بحث و تبادل در خصوص امنیت آسیا و همکاری های قاره ای در همه زمینه ها اعم از اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و ملاقات با برخی از مقامات این کشور و همچنین سخنرانی در اجلاس سیکا ، روز چهارشنبه در ادامه دیدارهای خود ، با رئیس و مسئولان مرکز مطالعات استراتژیک این کشور وابسته به ارتش ملاقات و در خصوص فعالیت های تحقیقاتی و علمی به بحث و تبادل نظر پرداخت .
در ابتدای این ملاقات ژنرال سین خو ضمن ابراز خرسندی از دیدار با دکتر ولایتی ، گزارشی از فعالیت های مطالعاتی و حقیقاتی مرکز ارائه و برای همکاری با مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز امادگی و علاقه نمود و از مشاور مقام معظم رهبری برای شرکت در اجلاس توسعه امنیتی در آسیا که توسط این مرکز در آینده ای نزدیک برگزار خواهد شد دعوت به عملاورد .
دکتر ولایتی نیز ضمن تشکر از برنامه ریزی به عمل امده به منظور انجام این ملاقات در خصوص تنوع فعالیت ها در مرکز تحقیقات استراتژیک مطالبی را ارائه و گفت : حوزه تکنولوژی و علمی و فناوری در مرکز با اهتمام جدی در حال پیگیری است و می توان بستر های لازم همکاری را در حوزه های مورد علاقه طراحی و عملیاتی نمود ضمن ان که همگرایی کشورهای آسیا در حوزه اقتصادی مناسب اما کافی نیست و باید دو کشور چین و ایران به عنوان کشورهای تاثیر گذار در این منطقه در دیگر زمینه ها به ویژه تامین امنیت و صلح همکاری های خود را گسترش دهند .
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سئوالی در خصوص حل و فصل موضوعات هسته ای نیز گفت » جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل موضوعات از طریق مذاکره تلاش نموده اما در برابر زیاده خواهی های برخی کشورهای غربی نیز ایستادگی می نماید و باید با کمک کشورهای علاقه مند به نتیجه مناسب و مطلوب و به نتیجه رسیدن موضوعات در برابر این زیاده خواهی ها مقاومت نمود .
ژنرال سین خو همچنین بعد از توضیحات دکتر ولایتی در خصوص وضعییت خاورمیانه ، یمن ، سوریه ، عراق خواستار تلاش و همکاری ها و مشورت دو طرف در حوزه مسائل منطقه ای گردید و اظهار امیدواری نمود که بتوانند زمینه های مناسب و فراگیرتری را برنامه ریزی و اجرا نمایند .
دکتر ولایتی همچنین در این سفر و در دیدار جداگانه روز چهارشنبه با رئیس و مسئولان اکادمی علوم اجتماعی این کشور به عنوان یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین مجموعه های مطالعاتی و پژوهشی که مشورت های لازم را به دولت ارائه می نماید ملاقات و به طور خاص در خصوص احیا جاده ابریشم توضیحاتی را ارائه نمود .
دکتر و لایتی با تاکید بر این نکته که دو کشور در منطقه دارای جایگاه بسیار مهم و تاثیر گذاری هستند خاطر نشان کرد: تجدید حیات جاده ابریشم از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده و به ظور طبیعی به دلیل سابقه تاریخی و اهمیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران در موضوع ، می تواند تاثیر گذاری جدی را در این زمینه داشته باشد و همکاری های دو کشور برای تحقق این مهم ضروری است .
در این ملاقات همچنین مقرر شد تا اتاق های فکر دو طرف تشکیل و برای اجرای برنامه ها و پروژهای مختلف اقدامات مورد نظر طراحی و عملیاتی گردد.
در همین ارتباط و در دیدار جداگانه دیگر هم دکتر ولایتی در موسسه مطالعات بین المللی معاصر چین (cicir) که زیر نظر نخست وزیر و شورای دولتی این کشور اداره می شود نیز شرکت نمود و با ردیس و معاونین این مجموعه به خصوص در حوزه موضوعات منطقه ای و خاوریمانه به بحث و تبادل نظر پرداخت .
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در منطقه و ضرورت همکاری دو طرف یادآور شد : جمهوری اسلامی ایران در برابر گروه های افراطی ، تکفیری و تروریسم در منطقه ایستادگی نموده و این مسیر را ادامه خواهد داد و با توجه به جایگاه دو کشور و مسائل و مصیبت هایی که برخی کشورهای غربی با حمایت برخی کشورهای آسیایی در این حوزه ایجاد نموده اند ضرورت همکاری بیشتر وجود خواهد داشت و مراکز مطالعاتی دراین زمینه و ارائه راهکارهای راهبری و استراتژیک می توانند نقش بسیار مهمی را ایفا نمایند .
در این ملاقات ها مهندس فروزش معاون مرکز تحقیقات ، صفری سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در چین ، سعید محمدی مشاور رئیس مرکز دکتر ولایتی را همراهی کردند .

4949

 

کد N838278