با حضور در برنامه اتاق فکر دانشگاه رنمین چین

ولایتی بر اهمیت نقش ایران برای احیای جاده ابریشم تاکید کرد

سیاسی

ولایتی در ادامه برنامه‌های سفرش به چین، روز چهارشنبه در جلسه اتاق فکر دانشگاه رنمین که یکی از مهم‌ترین مراکز علمی، مطالعاتی و دانشگاهی این کشور است شرکت و با موضوع " احیای جاده ابریشم و ضرورت‌های موجود" به بحث و تبادل نظر با رییس، معاونان و تعدادی از کارشناسان پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رییس دانشگاه رنمین ضمن تشکر از حضور ولایتی، به مباحث مطرح شده در سفر قبلی وی به این کشور اشاره و مباحث مطرح شده را برای برنامه‌ریزی‌های اتاق فکر بسیار قابل بهره‌برداری و مهم توصیف کرد و گفت: مباحث شما به عنوان فردی متخصص در حوزه روابط بین الملل قابل توجه بوده ضمن آن که به عنوان فردی تاثیر گذار، امکان ایجاد زمینه‌های لازم برای ارتقاء همکاری ها و فعالیت ها را خواهید داشت و در این جلسه هم با موضوع احیا جاده ابریشم، کمربند و راه و توسعه روابط استراتژیک و راهبردی مباحث شما قابل استفاده خواهد بود .

رییس مرکز تحقیقات استراتزیک مجمع نیز از انجام این ملاقات و دیدار با نخبگان و فرهیختگان این دانشگاه ابراز خرسندی کرده و موضوعات مطرح شده برای بحث و تبادل نظر در این جلسه و اتاق فکر را راهبردی خواند و تصریح کرد: هم به لحاظ تاریخی و هم به دلیل اقتضائات موجود و علاقه مندی فراوان دو کشور در کنار ظرفیت‌های ارزشمند و فراوان در اختیار، زمینه های لازم برای توسعه روزافزون همکاری ها و تعاملات وجود دارد که باید تلاش کرد ضمن مطالعه و پژوهش برای ارائه راهکارهای مناسب و مطلوب، جهت ارتقا روابط به سطح راهبردی و استراتژیک برنامه‌ریزی کرد.

ولایتی در زمینه احیا جاده ابریشم اعلام کرد: تجدید حیات این جاده حکایت از ریشه دار بودن روابط کشورهای این حوزه به ویزه ایران و چین دارد و جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهمترین کشور منطقه که دارای ثبات و ظرفیت های فراوان و ارزشمندی در حوزه های مختلف اقتصادی ، سیاسی و ... است در منطقه خاورمیانه که محل تلاقی سه قاره آسیا، اروپا و آفریقاست از اهمیت فوق‌العاده برخوردار است که باید در موضوع احیا جاده ابریشم مد نظر قرار گیرد و البته این مهم نقش جدی در توسعه و امنیت جهانی در آینده آسیا و جهان ایفا می‌کند.

در این جلسه هم‌چنین کارشناسان شرکت کننده نقطه نظرات خود را در خصوص موضوع جلسه مطرح و از جمله بر اهمیت نقش ایران در امنیت حمل و نقل، ارتباط و توسعه همکاری های در حوزه انرژی، گسترش همکاری‌های مالی و تجاری، نیاز چین به توسعه روابط به دلیل جایگاه ایران به عنوان کشوری با ثبات و امن در منطقه، ضرورت انجام مشورت‌های سیاسی و امنیتی در منطقه خاورمیانه و ... ارائه کردند .

در این جلسه هم‌چنین فروزش معاون مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع، صفری سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در چین، سعید محمدی مشاور مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع، بقایی فعال اقتصادی و دیگر شرکت کنندگان از سوی هیات ایرانی به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام

کد N838269