تحولات عراق؛

پیشروی‌های گسترده در شرق الرمادی/اسارت صدها داعشی از سوی حزب الله

سیاسی

منابع عراقی از پیشروی های گسترده نیروهای امنیتی و مردمی در شرق الرمادی و انتخاب نام لبیک یا عراق برای عملیات آزاد سازی الانبار خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه السومریه، ناصر الفرطوسی فرمانده نیروهای واکنش سریع عراق اعلام کرد: در محور شرقی الانبار نیروهای امنیتی پیشروی های زیادی به دست آورده اند و سلاح و ادوات داعش را به غنیمت گرفته اند.داعش در محور شرقی از حالت هجومی به دفاعی روی آورده است.

نیروهای فرماندهی بابل ۴۵ کیلومتر به عمق الانبار نفوذ کردند

از سوی دیگر فلاح الراضی رئیس کمیته امنیتی در شورای استان بابل اعلام کرد: نیروهای پلیس بابل به همراه نیروهای ارتش و مردمی از عامر الفلوجه رهسپار الانبار شده اند تا داعشی را در غرب الانبار تحت محاصره درآورند و راههای امداد رسانی از طریق منطقه العنکوره و منطقه الطاش را قطع کنند.

وی افزود: نیروهای امنیتی ۱۲۶ بمب را در جاده های استراتژیک در نزدیکی روستای النفظیه از توابع الخالدیه خنثی کردند. نیروهای وابسته به فرماندهی بابل و پلیس و نیروهای مردمی به عمق ۴۵ کیلومتری داخل الانبار نفوذ کرده اند و به جنوب دریاچه الحبانیه رسیده اند. فرماندهی کل نیروهای مسلح به فرماندهی عملیات بابل دستور داده امداد رسانی داعش از مناطق غربی را قطع کنند و مانع نفوذ داعشی ها به کربلا و بابل شوند.

عملیات آزادسازی الانبار لبیک یا عراق نام گرفت

همزمان سعد الحدیثی سخنگوی دفتر حیدر العبادی اعلام کرد: فرماندهی کل نیروهای مسلح امروز تصمیم گرفته است که نام عملیات آزادسازی الانبار که روز گذشته شروع شده است لبیک یا عراق باشد.

وی افزود: فرماندهی عملیات روز گذشته عملیات را شروع کند اما نامی برآن ننهاده بود.

پاکسازی ۷۵ درصد از ام الطلایب در غرب سامراء

منابع عراقی بیان کردند: ۷۵ درصد از منطقه ام الطلایب در غرب سامراء پاکسازی شده است و پرچم عراق بر بالای ساختمانهای دولتی در این منطقه به اهتزاز درآمده است. همچنین بیش از ۶۴ بمب در این منطقه خنثی شده است.

اسارت صدها داعشی از سوی حزب الله عراق

گردان‌های حزب الله عراق با صدور بیانیه‌ای تاکید کرده‌اند که پس از هماهنگی با نیروهای امنیتی موفق شده‌اند تا در حومه شهر الرمادی صدها داعشی غیر عراقی را به اسارت درآورند، همچنین آنان تاکید کرده‌اند که با این عملیات شهر الرمادی از سه طرف محاصره شده است.