عراقچی در بدو ورود به وین:

مذاکرات پیچیده وجزئی تر شده است/احتمال تمدید گفتگوها بعد از ۱۰تیر

سیاسی

عضو تیم مذاکره کننده با بیان اینکه مذاکرات تا دهم تیر ماه ادامه پیدا خواهد کرد و ممکن است فراتر از آن هم برود، گفت: ما مقید به زمان نیستیم بلکه مقید به این مساله هستیم که یک توافق خوب حاصل شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران امروز در بدو  ورود به فرودگاه وین اعلام کرد: هرچه به مراحل آخر مذاکرات نزدیک‌تر می‌شویم، بحث‌ها جدی، پیچیده و جزئی‌تر می‌شود.

وی بیان اینکه نگارش متن توافق نهایی و ضمائم آن کار فشرده‌ای است، تاکید کرد: از دیروز دور جدید مذاکرات با جلساتی که کارشناسان داشتند، شروع شده و امروز با خانم هلگا اشمیت و تیم کارشناسی وی، بحث‌ها ادامه پیدا خواهد کرد.

عضو ارشد یتیم مذاکره کننده هسته ای افزود: ما امیدواریم با توکل به خدا و هدایت‌های مقام معظم رهبری، حمایت رئیس جمهور و مردم عزیز ایران این مرحله سخت را با اطمینان خاطر و قوت قلب به گونه‌ای طی کنیم که یک توافق خوب حاصل شود.

ممکن است مذاکرات تا بعد از دهم تیرماه هم ادامه پیدا کند

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه تا مهلت دهم تیرماه کار ادامه پیدا خواهد کرد و ممکن است حتی فراتر از آن هم برود، گفت: ما مقید به زمان نیستیم بلکه مقید به این مسأله هستیم که یک توافق خوب با جزئیاتی که مطلوب ماست حاصل شود، هرچند زمان زیادی طلب کند.

عراقچی همچنین گفت: در این دور از گفت‌وگوها همه موضوعات روی میز است و ما همه را همزمان به پیش می‌بریم.

وی افزود: موضوع تحریم‌ها، مسائل مربوط به هسته‌ای، جدول زمانی و بحث کمیسیون مشترکی که باید برای پیگیری این مسائل شکل بگیرد، موضوعاتی هست که همزمان روی میز است.

معاون وزیر خارجه افزود: ممکن است فردا نمایندگان کشورهای دیگر به مذاکرات ملحق شوند، اما اکنون طرف مذاکره کننده ما، خانم هلگا اشمیت، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است.

عراقچی در پاسخ به این سوال که در صورت پایان یافتن کار پیش نویس متن نگارش، مرحله بعدی چه خواهد بود، نیز گفت: وقتی که کار نگارش پیش نویس تمام شود و مورد موافقت قرار گیرد، توافق نهایی را خواهیم داشت و این کاری است که هنوز ما در نقطه‌ای نیستیم که بتوانیم، بگوییم که به سرعت تمام می‌شود.