در دیدارهای ظریف در کویت مطرح شد؛

گفتگوی یمنی-یمنی راه حل بحران/اعلام آمادگی ترکیه برای رایزنی مجدد

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: انجام گفتگوهای سوری ـ سوری و یمنی ـ یمنی به دستیابی به راه حل های جامع ، فراگیر و با مشارکت همه طرف ها بدون پیش شرط منجر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر ظریف در دیدار با همتای کویتی خود با اشاره به همکاری های خوب اقتصادی دو جانبه گفت:می توانیم این همکاری ها را در حوزه های مختلف بویژه فرهنگی و سیاسی گسترش دهیم و ایران آماده تقویت این روابط است.

همچنین در این دیدار دو طرف ضمن بررسی آخرین تحولات منطقه ای از جمله سوریه، یمن و عراق بر ضرورت مقابله همه جانبه با گروه های تروریستی بویژه داعش تأکید کردند.

صباح خالد الصباح وزیر خارجه کویت نیز بر تقویت مشاوره های سیاسی و ارتقای همکاریهای دو جانبه و منطقه ای با ایران تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کویت گفت: کمیسیون مشترک همکاریهای دو جانبه باید بیش از پیش فعال و باید زمان مناسبی برای برگزاری دور بعدی برگزاری این کمیسیون تعیین شود.

وی با اشاره به مذاکرات هسته ای کشورمان ابراز امیدواری کرد ایران و کشورهای ۱+۵ به توافق جامع دست یابند چرا که این توافق برای ثبات، امنیت و پیشبرد همکاری های منطقه ای مهم است.  

لزوم مبارزه با تروریسم در آسیای مرکزی

وزیرخارجه کشورمان همچنین با وزیرخارجه ازبکستان دیدار و گفتگو کرد.

عبدالعزیز کامل اف وزیر خارجه ازبکستان با اشاره به همکاریهای موفق گذشته میان دو کشور آمادگی خود را بر تقویت همکاریهای دو جانبه و منطقه ای اعلام کرد.  

وی با اشاره به وجود ناامنی در مرزهای کشورهای آسیای مرکزی بر همکاری دو جانبه و چند جانبه با کشورها برای برقراری ثبات و امنیت منطقه ای تأکید کرد.  

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور که هفته آینده در تاشکند برگزار می شود ابراز امیدواری کرد این رویداد زمینه استفاده هر چه بیشتر دو کشور از ظرفیت های موجود را فراهم کند.  

ظریف با اشاره به پدیده تروریسم گفت: این تهدید جدی برای منطقه است و کشورها باید با همکاری متقابل با تروریسم بویژه در منطقه آسیای مرکزی مقابله کنند.

ظریف : تروریسم و افراط گرایی تهدید مشترک علیه همه کشورهاست

 ظریف در دیدار با دبیرکل سازمان همکاری های اسلامی در کویت گفت: ما در همکاری با این سازمان جدی هستیم چرا که معتقدیم سازمان همکاریهای اسلامی باید درخصوص تحولات و رویدادهای جهان اسلام حساس باشد و به آن بپردازد.  

وی افزود: تروریسم و افراط گرایی تهدید مشترک علیه همه کشورهاست و باید شاهد اقدامات جدی تری برای مقابله با آنکه بی ثباتی و ناامنی در منطقه را موجب شده است، باشیم.

ظریف با اشاره به مسئله یمن تأکید کرد:سازمان همکاری های اسلامی باید بتواند به این مسئله مهم جهان اسلام با جدیت بپردازد و همه گروه های یمنی را دور یک میز گردهم آورد تا سریعتر شاهد خاتمه این فاجعه باشیم.

دو طرف در این دیدار تأکید کردند که اساس فعالیت سازمان همکاری های اسلامی می تواند موجب وحدت ملت ها و کشورهای اسلامی باشد.  

ایاد مدنی دبیرکل این سازمان نیز با تشریح برنامه چهل و دومین اجلاس وزرای خارجه کشورهای اسلامی که فردا و پس فردا در کویت برگزار می شود گفت: از مشارکت ایران در تدوین برنامه های این سازمان بویژه برنامه ده ساله آینده (۲۰۱۵ تا ۲۰۲۵) تشکر می کنیم.  

اعلام آمادگی ترکیه برای مذاکره مجدد با ایران درباره مسائل منطقه/تنها راه حل بحران یمن گفتگو است

چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز با حضور در محل اقامت ظریف با وی دیدار کرد و افزود: ما آمادگی خود را برای تبادل نظر دوباره درباره تحولات منطقه ای با ایران اعلام می کنیم و تنها راه حل بحران یمن را گفتگو می دانیم.

وی امدادرسانی فوری به آسیب دیدگان جنگ یمن را بسیار ضروری دانست و بر تبادل نظر میان مقامات کشورهای اسلامی در این زمینه تأکید کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نگران تحولات جاری منطقه است گفت: اگر کشورهای منطقه با این پدیده ضد انسانی مقابله جدی و اساسی نکنند بطور قطع ناامنی و بی ثباتی در منطقه افزایش می یابد.  

طرفین آخرین تحولات منطقه بویژه اوضاع فاجعه آمیز یمن را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند و استقرار و ایفای نقش سازمان ملل در یمن را برای انجام کمک رسانی انساندوستانه به آسیب دیدگان یمن امری ضروری و فوری دانستند.  

مبارزه جدی و مستمر با تروریسم و خشونت طلبی، افزایش رایزنی های سیاسی میان مقامات دو کشور از دیگر مباحثی بود که در این دیدار بر آن تأکید شد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین بر گفتگوی یمنی ـ یمنی برای حل بحران این کشور تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان قرار است امروز در افتتاحیه ۴۲ امین اجلاس وزیران خارجه سازمان همکاریهای اسلامی حضور یابد و سخنرانی کند.