المانیتور:

اولویت نخست عربستان داعش نیست/ نتیجه حمله به یمن شکست آمریکاست

سیاسی

یک رسانه غربی با تحلیل تحولات یک ماه اخیر در خارومیانه بویژه موارد مربوط به عربستان به این نتیجه رسیده که

به گزارش خبرگزاری مهر، المانیتور در این تحلیل به یادداشت های «بروس ریدل» مدیر «پروژه اطلاعات» موسسه بروکینگز آمریکا، اشاره کرده و می نویسد: هفته گذشته داعش شهر رمادی در عراق و تدمر (پالمیرا) در سوریه را به تصرف خود در آورد و در عین حال مسئولیت یک حمله انتحاری را در یک مسجد شیعیان در ایالت شرقی عربستان بر عهده گرفت. حمله مزبور به شهادت حداقل ۲۱ نفر انجامید. مجموعه این تحولات باعث گردیده که آمریکا در مورد استراتژی خود در برخورد با گروه تروریستی مزبور باز اندیشی کند.

علیرغم اینکه حمله تروریستی مذکور در خاک عربستان صورت گرفته بروس ریدل معتقد است که عربستان در سیاست خود بازنگری نخواهد کرد چرا که موضوع داعش برای آن کشور، در مقایسه با کارزار نظامی علیه انصارالله در یمن در اولویت دوم قرار دارد.

دایره حقوق بشر سازمان ملل متحد روز ۲۲ ماه مه از تخریب گسترده و عظیم زیر ساخت های غیر نظامی یمن بر اثر حملات هوائی عربستان خبر داد. بنا به گزارش مزبور از ماه مارس تاکنون بیش از ۱۰۰۰ نفر غیر نظامی کشته شده اند.

علاوه بر بمباران ها تلاش سعودی ها برای سازمان دادن یک نیروی نظامی یمنی نیز با تاخیر روبرو شده است. ریدل می نویسد: این رویکرد، حتی اگر به نتیجه هم برسد فقط به یک جنگ خانگی بی ترحم منجر خواهد شد، وضعیتی مشایه لیبی و سوریه و عراق، که در آن صورت القاعده و گروه های مشابهی که از آن منشعب شده اند برندگان اصلی خواهند بود.

عربستان به جای آنکه مبارزه با داعش را در اولویت کار قرار دهد جنگ با حوثی ها را اصل قرار داده است.

ریدل می نویسد که «زمزمه هائی در منطقه خلیج فارس است که رهبری سعودی غیر منطقی و احساسی عمل می کند. بطور سنتی سعودی ها بسیار محافظه کار و ریسک گریزند. از فیصل تا عبدالله پادشاهان سعودی همگی محتاط بودند. اینک رفته رفته زمزمه هائی هست که تیمی بر سر کار آمده که هیچ برنامه مشخصی ندارد. هیچکس نمی خواهد علنا بگوید که ریاض در باتلاق فرو رفته است. تصمیم عمان که خود را از جنگ کنار بکشد عاقلانه بوده است.»

مشاهدات ریدل نشان می دهد که «شعارهای سعودی ها هر روز افراطی تر می شود. در حالی که ولیعهد محمد بن نایف و پسر ملک سلمان در کمپ دیوید بودند شاه مشغول ملاقات با اعضاء روحانیت وهابی بود که جنگ را یک ماموریت مقدس اعلام کرده اند. ملک سلمان به دعوت پرزیدنت اوباما بی اعتنائی کرد و در کمپ دیوید حاضر نشد اما در عوض وقت خود را با روحانیتی گذراند که از برده داری حمایت می کند، با نجوم جدید مخالف است، و شیعیان را مرتد می داند.»

جالب توجه این که بیانیه مشترک آمریکا و کشور های شورای همکاری خلیج فارس پس از اتمام اجلاس کمپ دیوید بر تلاش های جمعی برای مبارزه با القاعده شبه جزیره عربستان تاکید کرده و خواستار تغییر رویکرد نظامی به سیاسی در یمن شد. این امر بطور غیر مستقیم به نتایج زیانبار سیاست های سعودی در مبارزه با تروریسم و نسبت به یمن اشاره دارد.

ریدل هشدار می دهد که نهایت کارزار عربستان سعودی شکستی برای آمریکا خواهد بود. به نوشته وی بدون کمک واشنگتن سعودی ها قادر به انجام حمله هوائی نبودند. سعودی ها سخت متکی به کمک شرکت های آمریکائی و انگلیسی برای قطعات هواپیماهای خود هستند. ضمن اینکه برای زدن اهداف خود نیاز به اطلاعات دارند و مهمات خود راهم باید از غرب بگیرند. به این ترتیب واشنگتن به آرامی به جنگی کشیده شده که خواسته اش نبوده است.