وزیر خارجه لیبی: واشنگتن در زمینه مبارزه با تروریسم با ما همکاری نمی‌کند

لیبی

وزیر خارجه لیبی ضمن ابراز امیدواری نسبت به موفقیت مذاکرات صلح لیبی در تحقق صلح و امنیت و تشکیل دولت توافق ملی گفت: آمریکا با ما همکاری نمی‌کند چراکه حمایت از دولت لیبی در زمینه مبارزه با تروریسم را مرتبط با تشکیل دولت وحدت ملی می‌داند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدالهادی الدایری، وزیر خارجه لیبی در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت: من در سفر اخیر به عربستان و دیدار با عادل جبیر، وزیر خارجه این کشور در خصوص بحران سیاسی و امنیتی لیبی و راه‌های خروج از آن بحث و گفت‌وگو کردم. عدم ثبات در غرب و جنوب لیبی پیامدهای بدی برای شهروندان دارد طوری که حمام خون را در میان آنها به راه انداخته است در نتیجه باید هرچه زودتر درگیری‌ها متوقف شود.

وی افزود: عربستان از نزدیک شاهد تلاش‌های صورت گرفته برای حل بحران لیبی از جمله نشست اخیر طرف‌های لیبیایی با نظارت قطر و امارات در دوحه بوده است و برای حمایت از مردم لیبی تلاش می‌کند.

وزیر خارجه لیبی ضمن ابراز نگرانی از گسترش تروریسم در این کشور گفت: این مساله‌ای است که موجب نگرانی همسایگان و تمامی جامعه جهانی شده است. تماس‌هایی میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و عربستان برای مقابله با تروریسم برقرار شده و عربستان از تلاش‌ها برای حل بحران لیبی استقبال می‌کند.

الدایری گفت: عملیات گروه «فجر لیبی» که از یک‌ سال پیش آغاز شده چالش بزرگی برای وحدت ملی در لیبی است.

پیش از آن نیز مرحله انتقالی بین 2012 تا 2014 سخت بود و با تهدیداتی علیه ثبات کشور مواجه بودیم اما از ژوئیه 2014 همزمان با آغاز این عملیات چالش بزرگی در بافت اجتماعی و سیاسی لیبی رخ داد و پس از این عملیات دولت نجات ملی به وجود آمد و این به معنای دودستگی سیاسی آشکاری است.

وی گفت: ما با اهتمام ویژه‌ای نشست قبایل لیبیایی در مصر را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم که نتایج مثمرثمری داشته باشد. هیچ تردیدی نیست که قبایل بخش مهمی در جامعه لیبی به حساب می‌آیند و در حل مشکلات بر روی آنها حساب باز می‌کنند. قبایل نقش تاریخی مهمی را در آزادسازی کشور از استعمار ایتالیا ایفا کردند.

الدایری اعلام کرد: ما شکایت تونس از حملات تروریست‌هایی را که در لیبی هستند درک می‌کنیم اما در حال حاضر هماهنگی امنیتی به اندازه کافی وجود ندارد و منتظر گسترش دامنه نفوذ دولت روی خاک لیبی هستیم. دولت نمی‌تواند کنترل کاملی روی تمامی خاک لیبی داشته باشد و برخی گروه‌ها مثل داعش خارج از کنترل دولت هستند که نه‌تنها لیبی بلکه مصر و تونس را تهدید می‌کند.

وی ادامه داد: تندروهایی مثل «انصارالشریعه» و داعش پس از سال 2011 به دلیل نبود نهادهای امنیتی جدی در کشور و همدستی برخی طرف‌ها در مناطق لیبی مستقر شدند. این تندروها در حال حاضر تلاش می‌کنند تا بانک‌های لیبی را در اختیار بگیرند چراکه منابع مالی آنها دیگر به اندازه گذشته نیست.

وی گفت: آمریکا با دولت لیبی همکاری نمی‌کند چراکه حمایت از لیبی در مبارزه با تروریسم را مرتبط با تشکیل دولت وحدت ملی می‌داند. آمریکا تلاش کرد تا از پیش‌نویس قطعنامه عربی که از سوی اردن ارائه شده بود حمایت کند اما این پیش‌نویس تصویب نشد چراکه جامعه جهانی معتقد است که هرگونه کمک به ارتش لیبی در مبارزه با تروریسم باید قبل از هر چیزی با تشکیل دولت مرتبط باشد.

وزیر خارجه لیبی بر اهمیت وحدت ملی میان گروه‌های لیبیایی تاکید و از بیانیه‌هایی که درخصوص تشکلات مسلح در مصراته و درخواست برای توقف درگیری‌ها صادر شده استقبال کرد.

الدایری نسبت به موفقیت مذاکرات میان طرف‌های لیبیایی با نظارت سازمان ملل و تلاش‌ها در داخل برای تحقق صلح و امنیت در کشور و تشکیل دولت وحدت ملی ابراز امیدواری کرد.

انتهای پیام

کد N837734