آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

حمایت از دولت همراه با نظارت است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: استقلال حوزه سبب پدیدآمدن انقلاب اسلامی شده است چراکه در صورت وابستگی انقلاب به ثمر نمی‌رسید.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، نکات بسیار مهمی را درباره استقلال حوزه‌های علمیه شیعی بیان کرد و با بیان این‌که «بین حوزه‌های علمیه شیعه و اهل سنت تفاوت است» گفت: حوزه‌های علمیه شیعه مستقل از حکومت‌ها حتی حکومت‌های عادله هستند، اما حوزه‌های اهل سنت وابسته به حکومت‌ها هستند.

وی اضافه کرد: وقتی آل سعود یک تصمیم خام، ناپخته و ظالمانه می‌گیرد که به یمن حمله کند مفتیان و علمای آنها می‌گویند تصمیمی حکیمانه است و وقتی که تصمیم به آتش بس بگیرند نیز چنین جملاتی را به زبان می‌رانند چراکه از خود اراده‌ای ندارند، اما در شیعه این افتخار بزرگ در سایه اهل بیت پیدا شده که مراجع و حوزه‌ها مستقل هستند.

این مرجع تقلید با تاکید بر این‌که «حوزه‌ها و مرجعیت وابسته به دولت‌ها نیستند و این مساله مایه افتخارشان است» گفت: حوزه‌های علمیه از نظام و حکومت حمایت می‌کنند اما وابسته نیستند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی افزود: اکنون در رأس حکومت یک روحانی مقتدر و عالم برجسته است، اینها نتیجه استقلال حوزه و مرجعیت و البته نعمت بزرگی است، بزرگان این دستاورد و نعمت را حفظ کرده‌اند و به ما رسانده‌اند ما نیز چنین رسالتی داریم و باید با تمام وجود در حفظ آن بکوشیم.

این استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم ادامه داد: ما اگر از دولت حمایت می‌کنیم به آن دلیل است که برگزیده مردم بوده و رهبر معظم انقلاب حکم رئیس دولت را تنفیذ کرده است و این حمایت توأم با نظارت است و هر کجا کم و زیاد شود تذکر محترمانه و منطقی خواهیم داد.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با استناد به روایتی از امام حسن عسکری(ع) به بیان نکات اخلاقی پرداخت و «شعار هیهات من الذله» را یکی از کلیدی‌ترین شعارها در دین مبین اسلام دانست.

وی گفت: آزادگی نعمتی است که اگر از انسان گرفته شود، زندگی تلخ می‌شود؛ برخی خیال می‌کنند به هر قیمتی زنده بمانند، حتی اگر ذلیل و رسوا باشند؛ بالاترین ارزش نزد این‌ها زنده ماندن است.

انتهای پیام

کد N837625