کاخ سفید: عدم تمایل عراقی‌ها به مبارزه مساله‌ساز است

عراق

در پی سخنان جنجالی وزیر دفاع آمریکا، سخنگوی کاخ سفید هم از «بی‌تمایلی» نیروهای امنیتی عراق برای مقابله با شبه‌نظامیان داعش ابراز نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت که عدم تمایل نیروهای عراقی برای مبارزه با شبه‌نظامیان تروریست داعش مایه نگرانی است. پیش از آن نیز اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا درخصوص این موضوع ابراز نگرانی کرده بود. جاش ارنست در جمع خبرنگاران گفت: این مساله قطعا مشکلی است که ما در گذشته هم با آن روبه‌رو بوده‌ایم.

وزیر دفاع آمریکا گفته بود که نیروهای عراقی در جریان سقوط شهر الرمادی عراق در گذشته هیچ تمایلی برای مقابله با داعش نشان ندادند و نیروهای آمریکایی در حال ترغیب آنها بودند تا مستقیماً وارد درگیری‌ها شوند.

تحلیلگران بر این باورند که ارزیابی بی‌تعارف کارتر مبنی بر اینکه عراقی‌ها تمایلی به مبارزه ندارند، اصلی‌ترین وعده باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا برای شکست داعش تضعیف می‌شود.

سخنان اشتون کارتر بار دیگر نگرانی‌هایی را درباره توانایی نیروهای امنیتی عراق ایجاد کرد چراکه ارتش عراق می‌تواند به صورت موثر عملیات‌های زمینی را کنترل کند و آمریکایی‌ها مجبور به انجام این کار نیستند.

مارنیا اوتاوی، از تحلیلگران حوزه خاورمیانه در مرکز ویلسون می‌گوید: این شکست به شجاعت ارتباطی ندارد، بلکه مربوط به سیاست است.

تاکنون اوباما هیچ تغییر ملموس استراتژی و یا کاهش مخالفت خود برای اعزام دوباره نیروهای زمینی آمریکا به عراق نشان نداده است و کاخ سفید تنها خواستار صبر و حتی اختصاص زمان بیشتری برای آموزش عراقی‌ها شده است.

انتهای پیام
کد N837542