درخواست اوباما از کنگره برای تمدید دوباره لایحه شنود تماس‌های تلفنی

رئیس‌جمهوری آمریکا از سنای این کشور خواست تا قانون مربوط به شنود تماس‌های تلفنی را پیش از اینکه پنج روز دیگر منقضی شود، بار دیگر تمدید کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در این باره گفت: این کار باید انجام شود ما باید بتوانیم امنیت مردم آمریکا را تامین کنیم.

اما با توجه به فرارسیدن تاریخ انقضای این قانون در 31 مه اتفاقی مبنی بر حصول یک توافق در این مجلس نسبت به این قانون رخ نداده است.

این درحالی است که سنا پس از جلسه طولانی مدت روز شنبه این روزها در تعطیلات "روز یادبود" خود به سر می‌برد. در جلسه روز شنبه، مجلس سنا لایحه مورد حمایت مجلس نمایندگان را که در آن شنود تماس‌های تلفنی اصلاح شده بود، تصویب نکرد. تلاش رهبران حزب جمهوری خواه هم برای تمدید قانون فعلی بی‌نتیجه مانده است.

"میچ مک کانل"، نماینده اکثریت سنا از این مجلس می‌خواهد تا 31مه چند ساعت پیش از نیمه شب و انقضای قانون دوباره این لایحه را مطرح کند اما مشخص نیست که آیا قانونگذاران به راه حلی جدید خواهند رسید یا خیر. لایحه تحت حمایت مجلس نمایندگان روز جمعه برای تصویب شدن در سنا فقط چند رای کم آورد.

در همین حال اوباما پس از دیدار با دبیرکل ناتو در جمع خبرنگاران گفت: سنا فعالیتی نمی‌کند و مساله این است که قانون مذکور در نیمه شب یکشنبه منقضی می‌شود. من عمیقا از سنا می‌خواهم تا برای رسیدن به راه حلی در این مساله همکاری کند.

اوباما خاطرنشان کرد، برنامه مناقشه آمیز شنود تلفن‌ها که از سوی ادوارد اسنودن مقاطعه کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا افشا شده بود، طی لایحه‌ای در مجلس نمایندگان اصلاح شد. براساس این اصلاحیه اکنون دولت از کنگره می‌خواهد تا لایحه مذکور را تا شش ماه آتی تمدید کند و در عوض شرکت‌های تلفن را مسئول شنود تلفن‌هایی می‌کند که دولت در پی آن است.

انتهای پیام

کد N837517