دیدار نمایندگان آمریکا، ژاپن، کره‌جنوبی در مورد برنامه هسته‌ای کره‌شمالی

نمایندگان هسته‌ای ارشد کره‌جنوبی، آمریکا و ژاپن امروز (چهارشنبه) برای گفت‌وگو بر سر گسترش برنامه تسلیحات هسته‌ای کره‌شمالی و واکنش هماهنگ به آن دیدار کردند.

نمایندگان هسته‌ای ارشد کره‌جنوبی، آمریکا و ژاپن امروز (چهارشنبه) برای گفت‌وگو بر سر گسترش برنامه تسلیحات هسته‌ای کره‌شمالی و واکنش هماهنگ به آن دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این دیدار یک روزه در سئول در پی ادعاهای اخیر پیونگ‌یانگ مبنی بر آزمایش یک موشک زیردریایی اخیر و تهدید به ساخت کلاهک هسته‌ای انجام شد.

اگرچه تحلیل‌گران نسبت به صحت این ادعاها تردید دارند اما آنها بر این باورند که کره‌شمالی کلاهک هسته‌ای کوچکی ساخته است و در حال ارتقای زرادخانه اتمی خود است. نشست امروز بخشی از مذاکرات برای هماهنگی واکنش و مواضع علیه زرادخانه‌ اتمی کره شمالی است؛ با این حال احتمال از سرگیری سریع مذاکرات خلع سلاح با پیونگ یانگ بسیار بعید است.

واشنگتن و متحدانش می‌خواهند که کره‌شمالی با تحقق وعده‌های هسته‌ای گذشته خود صداقت خود را نشان دهد. با این وجود کره شمالی مرتبا از واشنگتن و متحدان آن می‌خواهد که آن را به عنوان یک قدرت هسته‌ای به رسمیت بشناسند.

"هوآنگ جونکوک"، نماینده هسته‌ای کره‌جنوبی دیدار امروز را به دلیل عدم اطمینان از کره شمالی بسیار "به موقع" توصیف کرد و گفت: ما با کره‌شمالی‌ رو به رو هستیم که به تقویت ظرفیت‌های موشکی و اتمی خود ادامه می‌دهد.

پس از مذاکره، نمایندگان کره جنوبی و آمریکا به پکن سفر می‌کنند تا مذاکرات جداگانه‌ای با همتای چینی خود داشته باشند. چین تنها متحد اصلی کره‌شمالی است و گاهی اشاره می‌کند که باید پیونگ یانگ به سمت کاهش جاه طلبی هسته‌ای حرکت کند.

انتهای پیام

کد N837252