آغاز آموزش نظامی مخالفان سوری در «قرشهر» ترکیه

یک روزنامه محلی ترکیه نوشت، این کشور و آمریکا برنامه‌ای را برای آموزش و تجهیز مخالفان سوری در استان «قرشهر» آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه «خبرترک» گزارش داد، مولود چاوش‌اوغلو، رییس دستگاه دیپلماسی ترکیه اعلام کرد: ما برنامه‌ای را با هدف آموزش و تجهیز گروه محدودی از مخالفان سوری آغاز کرده‌ایم.

وی ادامه داد:‌ علت تعلل در آغاز این برنامه لوجستیک بود و به زمان مورد نیاز برای انتقال تجهیزات و نیروی انسانی از آمریکا مربوط می‌شد.

وزیر امور خارجه ترکیه خاطرنشان کرد‌:‌ سربازان ما و سربازان آمریکا فرایند آموزش مخالفان سوری را عهده‌دار خواهند بود.

ترکیه و آمریکا در ماه فوریه توافقی را برای آموزش مخالفان سوری امضا کردند اما اجرای این توافق چندین به تعویق افتاد. این برنامه ظاهرا با هدف آموزش 15 هزار تن از مخالفان سوری در یک بازه زمانی سه ساله دنبال می‌شود که از این میان 5 هزار تن در پایگاه نظامی هرفانلی در استان قرشهر واقع در مرکز ترکیه آموزش خواهند دید.

وزیر امور خارجه ترکیه گفت که افراد آموزش دیده باید از منطقه‌ای امن وارد سوریه شوند و نباید از مناطقی عبور کنند که تحت کنترل داعش است.

وی ادامه داد:‌ نیروهای آمریکا و ترکیه به همراه سرویس‌های اطلاعاتی در حال رایزنی برای یافتن مکانی مناسب برای عبور و استقرار این افراد آموزش دیده هستند.

چاوش اوغلو همچنین بر اهمیت نیاز به ایجاد منطقه پرواز ممنوع برای تامین امنیت مخالفان سوری در مقابل حملات هوایی تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N837083