رییس جمهوری: سبک اسلامی - ایرانی در ساخت مراکز تجاری و فرهنگی اعمال شود

رئیس جمهور, حسن روحانی, نشست با مدیران

رییس جمهوری در نشست مدیران غرب استان تهران با اشاره به اینکه 20 طرح و پروژه در بخش های صنعتی، آب و فاضلاب، بهداشت و راه ها در این منطقه در سال 94 و 95 اجرایی می شود، خواستار اعمال سبک های اسلامی - ایرانی در ساخت مراکز تجاری و فرهنگی شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در این نشست که روز سه شنبه برگزار شد، با قدردانی از استقبال گرم و صمیمی مردم شهرستانهای شهریار، ملارد و قدس، به افتتاح پروژه تجاری – فرهنگی در شهرک اندیشه اشاره کرد و گفت: سبک و معماری این مجموعه با هویت اسلامی و ایرانی باید در دیگر شهرها، هنگام ساخت مجموعه های تجاری مورد توجه قرار گیرد.

دکتر روحانی با انتقاد از برخی از بازارهای ایران که به سبک غیر ایرانی و اسلامی درست شده اند، اظهارداشت: بنا و ساخت بازارهای ایرانی – اسلامی را در شهرهای مختلف باید تکرار کنیم.

رییس جمهوری همچنین به بازدید خود از یک طرح کشاورزی با شیوه آبیاری نوین اشاره کرد و گفت: در بخش کشاورزی بویژه در عرصه های آبیاری ، کشت و بسته بندی، باید به جای استفاده از شیوه های سنتی از شیوه های مدرن بهره بگیریم.

دکتر روحانی به صرفه جویی آب با استفاده از شیوه های آبیاری مدرن پرداخت و گفت: با استفاده از آبیاری مدرن در منابع زیرزمینی ذخیره ایجاد شده و می توان حتی بخش کشاورزی را توسعه داد.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه امسال طرح مدرنیزه شدن آبیاری 10 هزار هکتار از اراضی استان تهران اجرا و عملیاتی می شود، گفت: این حرکت ارزشمند در سال آتی و در اقصی نقاط کشور اجرا و عملیاتی می شود.

دکتر روحانی با بیان اینکه مردم ما همیشه در صحنه هستند و با تنگناهای مالی که داریم، با همت، حضور و فعالیت مردم مشکلات را پشت سر می گذاریم، گفت: دولت و مردم مسیر درستی را طی می کنند و تردیدی ندارم مسیر اعتدال، تلاش، کار، وحدت، برادری و هماهنگی، مسیر درستی است.

رییس جمهوری به جذب سرمایه گذاران خارج کشور اشاره کرد و تصریح کرد: سرمایه گذار باید افق روشنی پیش روی خود مشاهده کند و امروزه می بینیم سرمایه گذاران خارجی در داخل کشور سرمایه گذاری های خود را با افق روشنی که می بینند، انجام می دهند.

دکتر روحانی با اشاره به گزارش و آمار وزیر جهاد کشاورزی، مبنی بر اینکه که کاری که تا پایان دولت یازدهم برای آبیاری قطره ای و آبیاری مدرن در کشور انجام می دهیم معادل کاری است که در 50 سال گذشته انجام گرفته است،اظهارداشت: این آمار غرور آفرین است؛ باغداران و مزرعه داران می توانند با آورده 15 درصد و هزینه 85 درصدی دولت، سیستم آبیاری زمین خود را مدرن کنند.

رییس جمهوری گفت: اگر آبیاری مدرن را در کشور توسعه دهیم، هم برای خودکفایی کشاورزی و هم برای صرفه جویی آب قدم های بزرگی برداشته ایم.

دکتر روحانی تصریح کرد: در این سفر تصمیم گرفتیم که برای سه شهرستان شهریار، ملارد و قدس در طول سال جاری و سال 95 ، 642 میلیارد تومان برای 20 طرح و پروژه مهم اختصاص دهیم که این پروژه ها تا پایان سال 95 به بهره برداری خواهد رسید.

رییس جمهوری با بیان اینکه عمده این طرح ها در زمینه آب و فاضلاب است که برای این سه شهرستان بسیار مهم است، گفت: این طرح ها هم برای زندگی و سلامت مردم و هم برای کمک به بخش کشاورزی بسیار حائز اهمیت است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه شهرستان های شهریار، قدس و ملارد از جمله شهرستان های تولیدی ما هستند، اظهار داشت: این سه شهرستان در صنعت، کشاورزی و دامپروری کار تولیدی انجام می دهند.

دکتر روحانی به توسعه بخش ریلی کشور اشاره کرد و با بیان اینکه همه شهرستان های اطراف تهران باید از طریق ریل به تهران متصل شوند و رفت و آمدها باید سهل و آسان شود، گفت: وجود قطاری که در برنامه ای منظم بین منطقه شهریار، ملارد، قدس و تهران تردد کند، باعث می شود تا مردم در این مناطق با اطمینان و آسودگی رفت و آمد داشته باشند.

رییس جمهوری به اهمیت رواج کتاب خوانی در عصر حاضر پرداخت و گفت: خیلی از مردم در دنیا هستند که مطالعاتشان را در مسیر سفر انجام می دهند.

دکتر روحانی در زمینه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در منطقه غرب استان تهران گفت: از لحاظ بهداشت و بیمارستان در سه شهرستان شهریار، قدس و ملارد ، وضع مناسبی وجود ندارد و در همین ارتباط تصمیم گیری شد که برای شهریار یک بیمارستان 300 تختخوابی و برای ملارد و قدس هر کدام بیمارستان 60 تختخوابی هم احداث و تجهیز شود.

رییس جمهوری افزود: ظرف سال های 94 و 95، احداث بیمارستان های شهریار، ملارد و قدس را سازمان مدیریت در اختیار می گیرد و این بیمارستانها توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تجهیز خواهند شد که این یک تحولی خوبی در منطقه خواهد بود.

دکتر روحانی به احداث و تجهیز سالن های ورزشی مورد نیاز در منطقه غرب استان تهران پرداخت و گفت: در این عرصه نیز طرح های گسترده ای داریم که تا پایان سال 95 تکمیل می شود.
کد N837007