رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا: برای پیشروی‌های داعش طرح احتیاطی نداشتیم

سیاسی

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در یک مستند جدید ادعا کرد، پنتاگون هیچ طرح احتیاطی برای پیشروی گروه تروریستی داعش در نظر نگرفته بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه یاهو نیوز، ژنرال مارتین دمپسی، رییس در حال کناره‌گیری ستاد مشترک ارتش آمریکا در یک مستند جدید به نام "خط مقدم" که قرار است امشب از شبکه پی‌بی اس این کشور پخش شود، گفت، ارتش آمریکا هنگامی که تروریست‌های داعش ماه ژوئن گذشته شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق را در کنترل گرفتند هیچ طرح احتیاطی برای سقوط این شهر آماده نکرده بود.

ژنرال دمپسی در مصاحبه با مارتین اسمیت در قالب مستند "خط مقدم" درخصوص اینکه آیا طرحی احتیاطی در پنتاگون به منظور پاسخگویی به وضعیتی که در آن موصل به دست تروریست‌های داعش بیفتد، وجود داشته، گفت: باید بگویم که طرحی وجود نداشت.

دمپسی مدعی شد: ببینید، برخی مسائل باعث شگفتی ما درباره داعش شد. از جمله این مسائل، میزان توانایی آن‌ها برای تشکیل ائتلاف‌ چه در داخل سوریه و چه در شمال غرب عراق، قابلیت نظامی که این تروریست‌ها نشان دادند و همچنین درهم شکستن نیروهای امنیتی عراق بود. به درستی باید گفت در روزهای نخست، چند شگفتی درباره داعش وجود داشت.

این اظهارات ژنرال دمپسی پرسش‌هایی جدید درباره عملکرد آژانس های اطلاعاتی آمریکا در ردیابی تروریست‌های داعش و همچنین ادعاها و نحوه برنامه‌ریزی دولت اوباما ایجاد می‌کنند.

جان مگوایر، افسر بلندپایه سابق سازمان سیا در عراق این اظهارات دمپسی را "بهت‌ آور" خواند و اذعان وی به کوتاهی در انجام هرگونه برنامه‌ریزی برای مقابله با پیشروی داعش را قابل مقایسه با شکست‌های اطلاعاتی آمریکا در زمان حملات تروریستی 11 سپتامبر دانست.

دمپسی در این مصاحبه اذعان می‌کند که در داخل پنتاگون به رغم چند ماه هشدارهای مقامات اطلاعاتی آمریکا مبنی بر اینکه داعش در حال پیشروی در سوریه و شمال عراق است، هیچ سناریویی برای بدترین وضعیت وجود نداشته است.

اسمیت، مجری این مصاحبه در مستند خط مقدم نیز گفت که وی نیز از اظهارات ژنرال دمپسی جا خورده است.

مستند خط مقدم به بررسی تلاش‌های کاخ سفید در دولت اوباما برای تعامل با بحران‌های عراق و سوریه آن هم در زمانی که این دولت سعی در خارج کردن سربازان آمریکایی از منطقه دارد می‌پردازد.

ژنرال دمپسی در بخش دیگری از مصاحبه با اسمیت گفت که پنتاگون در سال 2013 پس از آن‌که مقامات آمریکایی با جنجال‌آفرینی مدعی شدند نیروهای دولت بشار اسد در سوریه حمله‌ای شیمیایی علیه شورشیان انجام داده‌اند، آماده اقدام نظامی علیه این دولت بوده است.

در این مستند تشریح شده که در پنتاگون نیز اتفاق نظر وجود داشت که حملات هوایی علیه سوریه روز شنبه 31 اوت آن سال آغاز شوند.

دمپسی در این مستند گفت: انگشت ما روی ماشه بود. ما طرح‌های هدف‌گیری را تدوین کرده و راه‌حل های هدف‌گیری را مشخص کرده بودیم. ما به خدمه‌ها آماده‌باش داده بودیم و همه چیز را مهیای حمله کرده و منتظر دستور اجرا بودیم اما هنگامی که مجلس عوام انگلیس با رای خود پشتیبانی از این اقدام نظامی را منتفی دانست اوباما عقب‌نشینی کرد.

انتهای پیام

کد N836974