مقام روسی:

هنوز برای تحویل سامانه های اس-۳۰۰ به ایران خیلی زود است

سیاسی

«یوگنی لوکیانوف» معاون دبیر شورای امنیت روسیه امروز اعلام کرد هنوز درباره زمان ارسال سامانه های موشکی اس-۳۰۰ به ایران تصمیمی گرفته نشده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «یوگنی لوکیانوف» معاون دبیر شورای امنیت روسیه امروز سه شنبه اعلام کرد هنوز درباره زمان ارسال سامانه های موشکی اس-۳۰۰ به ایران تصمیمی گرفته نشده است.

لوکیانوف در این باره به خبرنگاران گفت: تصمیم تحویل سامانه های دفاع موشکی اس-۳۰۰ به ایران چندی پیش گرفته شده است، اما اجرای این تصمیم و ارسال آنها مستلزم زمان است و تا جایی که من در جریان این موضوع هستم، هنوز زمان تحویل سیستم های دفاع موشکی به ایران فرا نرسیده است.

قرارداد تحویل سامانه پیشرفته دفاع موشکی اس-۳۰۰ به ایران در سال ۲۰۰۷ منعقد شد. بر اساس این قرارداد، مسکو متعهد شده بود که ۵ سامانه دفاع موشکی میان برد اس – ۳۰۰ به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار به ایران بفروشد. اما برنامه تحویل این موشک ها در سال ۲۰۱۰ و به بهانه اعمال تحریم های سازمان ملل متحد لغو شد.

این سامانه موشکی قادر است هواپیماها را در ارتفاع ۳۰ کیلومتری و در فاصله ۱۵۰ کیلومتری هدف قرار دهد، گفته می شود این سامانه همچنین قابلیت رهگیری ۱۰۰ هدف را به صورت همزمان دارد.