هاشمی رفسنجانی:

ایران آمادگی کمک به مردم آفریقا را دارد

سیاسی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: نظام اسلامی ایران از نخستین سال‌های پس از پیروزی، کمک به مردم کشورهای آفریقا را جزو برنامه‌های خود می‌دانست و هنوز هم آماده است که به مردم آن قاره کمک کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عصر دیروز در دیدار رئیس‌جمهور سابق تانزانیا، قاره آفریقا را سرشار از ظرفیت‌های متعدد برای سرمایه‌گذاری و رونق اقتصادی دانست و گفت: نظام اسلامی ایران از نخستین سال‌های پس از پیروزی، کمک به مردم کشورهای آفریقا را جزو برنامه‌های خود می‌دانست و هنوز هم آماده است که به مردم آن قاره کمک کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری سخنان یکی از مسؤولان تانزانیا در سفرشان به زنگبار که وقتی پس از سال‌ها استکبار از کشور ما می‌رفت، فقط 14 نفر سواد دانشگاهی داشتند، گفت: خیلی متأسف شدیم و تصمیم گرفتیم با تأسیس شعبه‌ای از دانشگاه آزاد اسلامی برای تحصیل جوانان شما بکوشیم.

هاشمی رفسنجانی با بیان طرح‌های دوران سازندگی برای قاره آفریقا، به سود سرشار بادام هندی توسط شرکت‌های هندی و فقر کشاورزان آفریقایی و به ویژه در تانزانیا اشاره کرد و گفت: آقای دکتر روحانی هم در آن سفر بودند و فکر می‌کنم ایشان در حال حاضر به عنوان رئیس‌جمهور آمادگی دارند که به کشور شما و مردم آفریقا در جهت توسعه پایدار و همکاری‌های متقابل، کمک کند.

وی با تشریح خاطرات سفر خویش به تانزانیا و با یادآوری احساسات پاک مردم، گفت: عواطف انسانی و اسلامی مردم منطقه، هر انسانی را قانع می‌کند که برای آنان تلاش نماید.

هاشمی رفسنجانی با استقبال از گسترش روابط ایران و تانزانیا به حسن‌نیت و رویکرد مثبت آقای علی حسن موئینی و ابراز محبت و ارادت قلبی وی به حضرت امام(ره) و انقلاب، گفت: امیدواریم مردم دو کشور با تدبیر مسؤولین از مواهب خدادادی خود در جهت کمک به یکدیگر استفاده کنند.

علی حسن موئینی نیز در این دیدار با اشاره به خاطرات سفر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به تانزانیا، گفت: هنوز خاطرات شیرین سفر شما را مردم و مسؤولین دهان به دهان یادآوری می‌کنند.

رئیس جمهور سابق تانزانیا با بیان نیازمندی‌های تانزانیا اظهار امیدواری کرد که روابط دو کشور روز به روز گسترش یابد.

خواندنی از سراسر وب