در عمان صورت گرفت؛

گفتگوی ظریف و بن علوی درباره یمن

سیاسی

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: با وزیر امور خارجه عمان در زمینه چگونگی ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه، برقراری آتش‌بس و اجرای گفتگوهای یمنی - یمنی صحبت کردیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجوادظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با بن علوی وزیر امور خارجه عمان که بعدازظهر امروز در مسقط انجام شد، در پاسخ به سؤال خبرنگار عمانی درباره مذاکره با کشورهای ۱+۵ افزود: گفتگوهای هسته‌ای ادامه دارد و از امروز دور جدید مراحل نگارش آغاز شده و این روند بسیار دشوار است.

وی درباره رابطه میان ایران و عمان نیز گفت: روابط دو کشور نمونه و مثال زدنی است و امروز با امضای توافقنامه تعیین حدود مرز دریایی، یک گام دیگر در جهت روابط خوب و حسن همجواری با عمان برداشته شد.

ظریف گفت: ایران و عمان خواهان صلح، امنیت و ثبات در منطقه هستند و در این زمینه دیدگاه‌های مشترکی دارند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره اینکه در این گفتگوها درخصوص بحران یمن چه تصمیمی گرفته شد، افزود: ما در زمینه چگونگی ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه، برقراری آتش‌بس و اجرای گفتگوهای یمنی - یمنی صحبت کردیم.

توافق نامه مرزی ایران و عمان، زمینه رشد مناسبات

 در این دیدار، بن علوی با اشاره به امضای توافقنامه تعیین مرزهای دریایی میان دو کشور که نخستین بار پس از انقلاب انجام شد، گفت: این توافقنامه به ارتقای مناسبات اقتصادی میان دو کشور کمک می‌کند.
وزیر امور خارجه عمان از نقش ایران در منطقه که همواره مثبت بوده است تقدیر کرد و با اشاره به بحران یمن افزود: ما در خصوص ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به مردم یمن دغدغه و نگرانی داریم و امیدواریم راه‌های مناسب برای امدادرسانی فراهم شود.

وزیر امور خارجه کشورمان نیز امضای توافقنامه مرزی میان دو کشور را فصل مهمی در روابط دوجانبه دانست و از ارتقای مناسبات با این کشور در همه زمینه‌ها استقبال کرد.

ظریف با تقدیر از نقش مثبت عمان در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: عمان با توجه به سوابق مؤثر و مفیدی که در حل و فصل مناقشات داشته است می‌تواند در این زمینه نقش مؤثرتری ایفا کند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران از ادامه تجاوزهای هوایی علیه مردم یمن و خسارت‌های جبران‌ناپذیری که به این کشور وارد می شود نگران است.

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد: باید به دنبال راه‌حل‌های جدید و تلاش‌های مؤثرتری برای برقراری آتش‌بس دائم و ارسال فوری کمک‌های انسان‌دوستانه به مناطق مختلف یمن باشیم.

ظریف با تأکید بر گفتگوهای یمنی - یمنی گفت: چارچوب های یکجانبه‌گرایانه برای حل و فصل بحران یمن مورد انتقاد ماست و در یافتن راه‌حل‌ها نمی‌توان جمعیت مورد توجهی از مردم یمن را نادیده گرفت.

توافق نامه تعیین مرزهای دریایی

ایران و عمان توافق نامه‌ای در زمینه تعیین مرزهای دریایی میان دو کشور که طولانی‌ترین مرز دریایی در دریای عمان است به طول تقریبی ۴۵۰ کیلومتر امضا کردند.

 محمد جواد ظریف و سیدحمود بن فیصل بوسعیدی این توافقنامه را که بر اساس قوانین بین المللی مرتبط و اصول عدالت تنظیم شده است امضا کردند.

این توافقنامه پس از ۱۰ دوره مذاکره کارشناسان فنی و حقوقی تدوین شده و نخستین تحدید حدود دریایی میان دو کشور پس از انقلاب اسلامی است.

سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ۵۵ نقطه مرزی دریایی را مشخص کرده است که به عنوان مرز دریایی دو کشور محسوب می‌شود.