در سفر امروز ظریف به مسقط؛

موافقت نامه تعیین مرز دریایی ایران و عمان امضا شد

سیاسی

موافقت نامه تعیین مرز دریایی میان سلطنت عمان و جمهوری اسلامی ایران در دریای عمان امروز سه شنبه به امضای وزیر امور خارجه ایران و وزیر کشور عمان رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، موافقت نامه تعیین مرز دریایی میان سلطنت عمان و جمهوری اسلامی ایران در دریای عمان امروز سه شنبه به امضای وزیر امور خارجه ایران و وزیر کشور عمان رسید.

سید حمود بن فیصل البول سعیدی وزیر کشور سلطنت عمان به نمایندگی از طرف عمانی و محمدجواد ظریف به نمایندگی از طرف ایرانی این موافقت نامه را به امضا رساندند.

بر اساس توافقنامه تعیین مرز دریایی بین دو کشور،طولانی ترین مرز دریایی به دریای عمان بین کشور جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان به طول تقریبا 450 کیلومتر تحدید حدود شد. بر این اساس این اولین تحدید حدود پس از انقلاب اسلامی است که میان ایران و عمان امضا شد.

در بیانیه مطبوعاتی که به همین مناسبت منتشر شد آمده است: به یاری و توفیق خداوند متعال و در راستای روابط تاریخی موجود و روابط حسن همجواری و احترام متقابل، همکاری و تفاهم مشترک، موافقت نامه تعیین مرز دریایی میان سلطنت عمان و جمهوری اسلامی ایران در دریای عمان بین دو طرف در مسقط امضا شد.

بر اساس این بیانیه ،دستیابی به موافقت نامه مذکور پس از تلاش های ثمربخش در سایه همکاری و تفاهم برای تعیین مرز دریایی بین دو کشور براساس قوانین بین المللی مرتبط و اصول عدالت و انصاف به گونه ای که حقوق طرفین حفظ شود، صورت گرفته است. دو کشور با امضای این موافقت نامه از فضای دوستی و مودت حاکم در طول برگزاری مذاکرات در سطوح مختلف و انجام عملیات تقسیم مرز دریایی میان دو کشور تجلیل می نمایند و دو کشور به خواست خداوند امیدوار هستند این امر خیر و نیکی را برای دو کشور و دو ملت دوست و سایر دولت ها و ملت های منطقه به ارمغان آورد. طرفین همچنین در این بیانیه مطبوعاتی تاکید کردند: این توافقنامه حاکی از حکمت و خردمندی رهبری دو کشور دوست جناب آقای حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و سلطان قابوس بن سعید پادشاه عمان است .

گفتنی است موافقت نامه دریایی ایران و عمان پس از انجام 10 دوره نشست هیات های کارشناسی دو کشور امروز به امضا رسید. پیش از این در دهه 70میلادی دو کشور مرز دریایی خود را در تنگه هرمز تعیین کرده و با امضای موافقت نامه حاضر تعیین مرز دریایی دو کشور کامل شد. مرز دریایی ایران و عمان در مرز دریایی عمان طولانی ترین مرز دریایی کشورمان با کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و دریای عمان است. خط مرز دریایی مورد نظر با دقیق ترین روش های فنی و براساس مبانی حقوق بین المللی و اصول عدل و انصاف نهایی شده است