ولایتی در اولین اجلاس «سیکا» در پکن:

دخالت کشورهای غیرآسیایی عامل عمده مشکلات قاره کهن است

سیاسی

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: سیاست های مداخله گرانه موجبات برهم زدن امنیت منطقه را فراهم کرده وسوریه باحمایت کشورهای غیرآسیایی وهمکاری برخی کشورهای آسیایی از تروریسم مورد تهاجم قرار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی اکبر ولایتی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام  روز سه شنبه در اولین اجلاس سازمان های غیردولتی و مطالعاتی کشورهای عضو «سیکا» سخنرانی و در خصوص موضوعات امنیت و توسعه آسیا مطالبی را اعلام کرد.

 ولایتی در سخنرانی خود با اشاره به نقش و اهمیت جایگاه آسیا و دارابودن دیدگاه های الهی، عرفانی، انسانی و همچنین در اختیار داشتن منابع غنی و ارزشمند طبیعی در این منطقه گفت : آسیا نقش و جایگاه مهمی را در ایجاد صلح و امنیت در جهان ایفا می کند و به یقین آسیا در دهه آینده محور توسعه و امنیت جهانی خواهد بود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با اشاره به ضرورت بررسی دقیق و آسیب شناسی مشکلات و معضلات موجود منطقه، به عوامل خارجی و اقدامات برخی کشورهای غربی اشاره و تصریح کرد : آسیب شناسی این موضوع در مناطقی از آسیا که دچار فقر، عدم امنیت، حضور گروه های افراطی و تروریستی در منطقه و مصائب متعدد فرهنگی و اجتماعی است از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده و می توان یکی از مهمترین این عوامل را دخالت برخی کشورهای غربی دانست که اهداف  سلطه جویانه و مداخله گرانه خود را دنبال می کنند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین رابطه اضافه کرد: اینگونه سیاست های مداخله گرانه موجبات برهم زدن نظم و امنیت منطقه را فراهم کرده و شاهد هستیم که در کشوری مانند سوریه با حمایت از تروریسم و افراط گرایی از سوی کشورهای غیرآسیایی و با همکاری برخی کشورهای آسیایی، دولت و مردمی مستقل مورد تهاجم قرار می گیرند و نمونه های دیگر آن را در عراق و یمن نیز شاهد هستیم.

وی در ادامه انتخاب شعار این کنفرانس را هوشمندانه و دقیق توصیف کرد و ابراز داشت : همانگونه که به منظور حفظ امنیت و صلح در منطقه از کشورهای مستقل و مردم مظلوم و مورد تجاوز بیگانگان و تروریسم حمایت می کنیم کماکان در جهت تحقق شعار این کنفرانس و نقشی که کشورهای آسیایی می توانند ایفا کنند همراهی و مساعدت خود را برای رشد و توسعه آسیا ادامه خواهیم داد و ضروری است تا همه کشورهای این حوزه  تلاش و اهتمام لازم را داشته باشند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل به موضوع افراط گرایی و تروریسم در منطقه هم اشاره کرد و افزود : خطر توسعه افراط گرایی و تروریسم می تواند به اسیای مرکزی و در امتداد آن نیز راه یابد و همانگونه که تاکنون از مبارزه با  جریانات تکفیری، افراط گرایی و تروریسم در منطقه حمایت کرده ایم آماده همکاری با دیگر کشورهای مستقل منطقه بوده و سیکا می تواند چهارچوب مناسبی برای همکاری و معاضدت میان یکدیگر در برابر اینگونه جریانات قلمداد شود تا در کنار همکاری های مختلفی که برای رشد و توسعه در منطقه داشته ایم، در خصوص امنیت نیز گام های مثبت و ارزشمندی برداشته شود.

وی در ادامه ضمن اعلام ضرورت تقویت دبیرخانه برای دستیابی به اهداف و برنامه های پیش بینی شده، آمادگی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای توسعه همکاری ها در زمینه های مطالعات راهبردی و استراتژیک اعلام کرد.

ولایتی که به منظور شرکت در این اجلاس به پکن سفر کرده، با تعدادی از مقامات این کشور ملاقات و از مراکز مطالعاتی، پژوهشی و اقتصادی بازدید کرد.

در این سفر فروزش معاون مرکز تحقیقات، صفری سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در چین و سعید محمدی مشاور مرکز، ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک را همراهی می کنند.

ایده برگزاری اولین اجلاس سالانه سازمان های غیردولتی و مطالعاتی کشورهای عضو «سیکا» سال گذشته و در جریان برگزاری اجلاس سران سیکا در شانگهای از سوی رئیس جمهور چین مطرح و با استقبال کشورهای شرکت کننده روبرو شد.

به همین منظور این اجلاس  با عنوان  «تعامل و تدابیر اعتمادسازی در آسیا» از روز دوشنبه هفته جاری (۴ خرداد) به مدت دو روز در شهر پکن برگزار می شود.

حدود ۲۰۰ نفر از اعضای دولت های عضو، سیاستمداران، مسئولان نهادهای غیر دولتی و مطالعاتی، سفرای خارجی مقیم چین و همچنین  کارشناسان بین المللی در نشست دو روزه پکن حضور خواهند داشت.

طرح ایجاد نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی در چهل و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی «نورسلطان نظربایف» رییس جمهوری قزاقستان به منظور ارتقای روابط دو جانبه و همکاری میان کشورهای آسیایی با هدف ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه مطرح و این سازمان در سال ۱۹۹۶ به طور رسمی تشکیل شد.

نشست سران سیکا هر ۴ سال یک بار و اجلاس وزرای خارجه هر ۲ سال یک بار برگزار می‌شود.

گفتنی است، سازمان سیکا در حال حاضر  ۲۲ عضو دارد و در برگیرنده ۱۲ عضو ناظر مشتمل بر سازمان های بین المللی همچون سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیه عرب و تعدادی از کشورها از جمله مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوکراین و آمریکا است.

اولین و دومین اجلاس سران سیکا در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ در شهر آلماتی پایتخت قزاقستان و اجلاس سوم در سال ۲۰۱۰ در استانبول ترکیه برگزار شد.

ریاست اجلاس سیکا از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶  در اختیار چین است و ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و تایلند از جمله اعضای این سازمان هستند.