اعتراض آلمان به ممانعت از ورود یک قانونگذار این کشور به روسیه

دولت روسیه در تازه‌ترین اقدامی که بیانگر روابط پرتنش شرق و غرب است از ورود یکی از نمایندگان مجلس آلمان به مسکو جلوگیری کرد؛ اقدامی که وزارت خارجه آلمان آن را غیرقابل قبول توصیف می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "کارل گئورگ ولمن"، یکی از اعضای حزب مسیحیان دموکرات و رئیس گروه پارلمانی آلمان- اوکراین پیشتر روسیه را به دلیل حمایت از جدایی‌طلبان اوکراینی "جنگ‌طلب" خوانده بود.

ولمن که تحریم‌های شدیدتری را علیه روسیه خواستار شده بود، درباره اجازه ندادن برای ورودش به روسیه تصریح کرد که کل یکشنبه شب را در بخش ترانزیت فرودگاه مسکو منتظر مانده و صبح روز بعد هم به وطنش بازگردانده شد.

به گفته ولمن در این سفر به وی اطلاع دادند که تا سال 2019 اجازه ورود به روسیه را نخواهد داشت و دلیلی هم برای این اتفاق ارائه نداده‌اند.

گفته می‌شود ولمن دارای پاسپورت دیپلماتیک بوده و قرار بوده با مقامات آلمانی و روسی دیدار کند.

وی در این باره افزود: من حتی قرار نبود با رهبران اپوزیسیون یا معترضان دیدار کنم. در واکنشی به این اقدام دولت آلمان مراتب اعتراض خود را به سفارت روسیه در برلین اعلام کرد و سفیر آلمان در مسکو نیز مراتب اعتراض دولت آلمان را به دولت روسیه ابلاغ کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان در این باره عنوان کرد: از نظر دولت آلمان منع ورود ولمن از سوی دولت روسیه غیرقابل درک و غیرقابل پذیرش است.

وزارت خارجه روسیه نیز از هرگونه اظهارنظر در این باره خودداری و اعلام کرد سیاستش در قبال دستورات منع ورود مقامات دیپلماتیک، "سکوت اختیار کردن" است.

روابط روسیه و آلمان به عنوان دوکشوری که پیشتر مبادلات چندین میلیارد دلاری و روابط انرژی بسیاری داشتند، پس از مساله اوکراین واعمال تحریم‌ها به پایین‌ترین حد خود تاکنون رسیده است. بیش از 6200 تن در درگیری‌های بین نیروهای اوکراین و جدایی طلبان حامی روسیه جان باخته‌اند.

انتهای پیام

کد N836282