اس ۳۰۰ های روسی، به زودی در تهران

موشک‌ اس 300,ایران و روسیه

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه ایران می‌گوید تهران به زودی سامانه پدافندی اس-300 را از روسیه تحویل می‌گیرد.


به گزارش خبرآنلاین به نقل از وب سایت شبکه خبری پرس تی وی ، وی که به مسکو سفر کرده است عصر دوشنبه (4 خرداد) پس از دیدار با میخاییل بوگدانف، نماینده رئیس جمهور روسیه در امور خاورمیانه، این سخنان را در یک نشست خبری بیان کرد.

به گزارش ایرنا، امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره موضوع تحویل اس-300 به ایران گفت: «مذاکرات در مورد تحویل اس-300 به ایران با طرف روسی موفقیت‌آمیز بود.»

به گفته وی «حل کامل مسئله تحویل مجموعه‌های اس-300 به ایران به طول نمی‌انجامد و تحویل این تسلیحات در اولین فرصت ممکن انجام می‌گیرد.»

معاون وزیر امور خارجه ایران درباره مذاکرات با طرف روسی درباره تحویل سامانه اس-300 گفت «همه چیز به خوبی پیش رفت.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، 24 فروردین با امضای حکمی ممنوعیت تحویل سامانه‌های موشکی زمین به هوای اس 300 به ایران را لغو کرد.

ایران و روسیه سال ۲۰۰۷ قرارداد تحویل اس 300 را امضا کردند. بر اساس این توافق، مسکو باید پنج سامانه دفاع موشکی اس ۳۰۰ به تهران تحويل می‌داد.

اما مسکو تاکنون به این بهانه که فروش این سامانه برخلاف دور چهارم تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران است، از تحویل آن به تهران خودداری کرده بود. تهران در واکنش به این اقدام روسیه، از مسکو شکایت کرد.

 سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، پس از انتشار خبر حکم پوتین گفت پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای موجب لغو ممنوعیت تحویل موشک‌های پدافندی اس 300 به ایران شده است.

به گفت او، تاخیر در تحویل اس 300 به ایران به تحریم‌های سازمان ملل ارتباط نداشته و مسکو برای کمک به توافق بر سر موضوع هسته‌‎ای ایران دواطلبانه این کار را انجام داد.

 
طرح ایران، دولت توافق ملی در یمن است


تحولات یمن از دیگر موضوعات مورد بحث امیرعبداللهیان با همتای روس خود بود.

معاون وزیر امور خارجه ایران گفت بر اساس «بند سوم طرح پیشنهادی ایران به دبیر کل سازمان ملل متحد، در یمن باید دولت وفاق ملی با شرکت تمام طرف‌ها تشکیل شود.»

وی تاکید کرد  هدف این طرح «تشریک مساعی کشورهای طرف مسئله یمن برای آغاز گفت‌وگوهای سیاسی میان گروه‌های سیاسی و مذهبی یمنی است.»

وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از ملت یمن در این شرایط حساس پشتیبانی می کند.

امیرعبداللهیان همچنین گفت کشورهایی که «جنگ و کشتار را بر یمن تحمیل کردند، نباید در روند حل‌ و فصل سیاسی مسائل این کشور شرکت کنند.»
 

معاون وزیر خارجه ایران گفت هنوز تاریخ برگزاری کنفرانس بین‌المللی یمن تعیین نشده و از هیچ کشوری برای شرکت در آن دعوت نشده است.

وی با این حال افزود ایران برای موفقیت در مذاکرات طرف‌های یمنی «نقش فعالی در برگزاری این گفت‌وگوها خواهد داشت و از نتایج این مذاکرات حمایت خواهد کرد.»

وی گفت: «علاوه بر برخی کشورهای طرف مساله یمن، باید نمایندگان تمام گروه‌های سیاسی و مذهبی یمن و سازمان ملل شرکت داشته باشند.»

امیرعبداللهیان تاکید کرد سازمان ملل باید «نقش مرکزی در برگزاری کنفرانس بین‌المللی یمن» ایفا کند.

وی در ادامه درباره مذاکرات ایران و ترکیه گفت رایزنی‌ها بین دو کشور برای حل مسائل منطقه‌ای ادامه دارد و تهران معتقد است که آنکارا باید در تامین امنیت و صلح منطقه نقش فعال‌تری ایفا کند.

معاون وزیر خارجه ایران در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره حضور نظامیان ایرانی در عراق گفت: «نیروهای مسلح ایران در عراق حضور ندارند و در این کشور فقط شماری از مشاوران نظامی کشورمان حضور دارند.»

امیرعبداللهیان افزود این افراد به درخواست دولت عراق و برای کمک به مبارزه با تروریسم به این کشور اعزام شده‌اند.

52261

کد N836072