مسکو؛ میزبان نشست امنیتی کشورهای عضو بریکس

سیاسی

نشست امنیتی کشورهای عضو بریکس با هدف تبیین مکانیسم همکاری های استراتژیک در حیطه مسائل جهانی در پایتخت روسیه برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه، امروز سه شنبه میزبان نمایندگانی از  کشورهای اقتصادی نوظهور جهان است که برای شرکت در پنجمین کنفرانس سالانه امنیت ۵ کشور عضو «بریکس» شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفرقای جنوبی به مسکو می آیند.

این کنفرانس که مسائل امنیتی منطقه و جهان را پوشش می دهد امسال با ریاست دوره ای روسیه اداره می شود.

بر اساس اعلام کرمیلن، روسیه مصمم است تا موقعیت گروه بریکس را به عنوان یک انجمن گفتگو محور که ابزاری برای هماهنگی مواضع درمسائل گزینشی و کوچک است تغییر داده و آن را به مکانیسم کاملی از همکاری های استراتژیک درباره مسائل حیاتی جهان سیاست و اقتصاد بدل کند.

نمایندگی روسیه را در این نشست «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای امنیت روسیه، برعهده دارد.

بریکس یک انجمن غیررسمی است که در ژوئن سال ۲۰۰۶ برای افزایش همکاری کشورهای اقتصادی نوظهور تشکیل شد. اعضای گروه بریکس همگی به غیر از روسیه در رده کشورهای در حال توسعه یا اقتصادهای در حال ظهور هستند اما عموما به واسطه اقتصادهایی با رشد پرشتاب و فراگیر و نفوذ تاثیرگذار بر امور جهانی و منطقه‌ای از دیگر کشورها متمایز می‌شوند. بریکس نمایانگر نیمی از جمعیت جهان است و ۲۸ درصد قدرت اقتصادی دنیا را در اختیار دارد.