اقلیم کردستان برای حل اختلافات با بغداد خواستار مداخله خارجی شد

سیاسی

نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق از سازمان ملل، آمریکا و انگلیس خواست تا برای اجرایی کردن توافق نفتی و قانون بودجه عمومی سال 2015 عراق، مداخله کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، این درخواست را نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان در دیداری که در اربیل با فرستاده سازمان ملل به عراق و هیات همراهش داشت، مطرح کرد.

در این دیدار آخرین تحولات عراق و اوضاع رمادی و راه‌های اجرای توافق نفتی منعقد شده میان اربیل و بغداد و قانون بودجه و مشکلات حل و فصل شده بررسی شد.

بارزانی گفت که اقلیم کردستان به اجرای این توافق به صورت کلی و بندهایی که خاص اقلیم کردستان است، پایبند است.

در این دیدار همچنین راه‌های تقویت همکاری‌ها و هماهنگی‌ها میان نهادهای وابسته به سازمان ملل با دولت اقلیم کردستان به ویژه درخصوص پرونده آوارگان و مهاجران در اقلیم مورد بررسی قرار گرفت.

دولت عراق و اقلیم کردستان در دوم دسامبر 2014 برای حل و فصل اختلافات خوددر مورد صادرات نفت و بودجه به توافقی جامع دست یافتند.

هوشیار زیباری، وزیر دارایی کُرد عراق اعلام کرده بود که بر اساس این توافق 550 هزار بشکه نفت توسط اقلیم کردستان از میدان‌های نفتی کرکوک و دیگر میادین نفتی برای وزارت نفت عراق استخراج می‌شود و در مقابل کردها 17 درصد از بودجه کل کشور را دریافت می‌کنند.

انتهای پیام

کد N836009