برگزاری رزمایش مشترک آمریکا، استرالیا و ژاپن در بحبوحه تنش‌ها با چین

همزمان با افزایش تنش‌ها در خصوص جزیره سازی چین در دریای چین جنوبی، ژاپن برای نخستین بار به رزمایش گسترده آمریکا و استرالیا خواهد پیوست؛ اقدامی که بیانگر افزایش روابط امنیتی میان این سه کشور است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در حالی که تنها 40 افسر و سرباز ژاپنی در این رزمایش با حضور 30 هزار نیروی آمریکایی و استرالیایی که اوایل ژوئیه سال جاری میلادی برگزار می‌شود شرکت خواهند داشت اما به گفته کارشناسان این اقدام نشان می‌دهد که چگونه واشنگتن می‌خواهد همکاری‌ها را میان متحدان امنیتی‌اش در آسیا افزایش دهد.

این رزمایش که هر دو سال یکبار در مکانی اطراف استرالیا برگزار می‌شود، شامل عملیات‌های دریایی، فرودهای آبی خاکی، تاکتیک‌های نیروهای ویژه و نبردهای شهری است.

"یوآن گراهام"، مدیر "برنامه بین‌المللی امنیتی" در موسسه "لوی" در سیدنی گفت: فکر می‌کنم آمریکا در تلاش‌ است تا با متحدانش همکاری‌های بیشتری انجام دهد. یک توازن آشکاری میان ژاپن به عنوان تکیه گاه شمالی ائتلاف "غرب اقیانوس آرام" و استرالیا به عنوان تکیه گاه جنوبی وجود دارد.

این سه کشور نسبت به آزادی تحرکات هوایی و دریایی در دریای مورد مناقشه چین جنوبی جایی که چین در مجمع الجزایر "اسپرتلی" جزایر مصنوعی می‌سازد، ابراز نگرانی کرده‌اند.

برخی کارشناسان امنیتی می‌گویند، ممکن است چین زمانی که ساخت و سازهایش تکمیل شد در مجمع الجزایر "اسپرتلی" محدودیت‌های هوایی و دریایی از جمله حریم هوایی نظامی اعمال کند.

این در حالی است که چین اعلام کرده است، برای ایجاد "منطقه شناسایی دفاع هوایی" اختیار تام دارد.

چین مدعی است که بخش اعظم دریای چین جنوبی جزء قلمروش است. فیلیپین، ویتنام، مالزی، تایوان و برونئی نیز ادعاهای مشابهی دارد.

وزارت دفاع استرالیا در وب سایت خود نوشت، پرسنل ژاپنی با نیروهای آمریکایی ترکیب می‌شوند در حالی که 500 نیرو از نیوزلند به نیروهای استرالیا خواهند پیوست.

جن ناکاتانی، وزیر دفاع ژاپن گفت، این رزمایش با هدف بهبود همکاری نظامی با آمریکا و استرالیا برگزار می‌شود.

معاون وزارت دفاع آمریکا نیز گفت: این همکاری مزایای مستقیمی بر امنیت دریا ما دارند. به طور مثال ما به صورت سه جانبه با ژاپن و استرالیا همکاری می‌کنیم تا امنیت دریایی را در جنوب شرق آسیا تقویت کرده و همکاری تکنولوژی دفاعی را گسترش دهیم.

انتهای پیام

کد N835947