ولایتی در اولین اجلاس سالانه سیکا:

ایران همراهی خود را برای رشد و توسعه آسیا ادامه خواهد داد

ایران و چین

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام روز سه‌شنبه در اولین اجلاس سازمان‌های غیردولتی و مطالعاتی کشورهای عضو «سیکا» حضور یافت و در سخنرانی خود به بررسی موضوعات امنیت و توسعه آسیا پرداخت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) علی‌اکبرولایتی در سخنرانی خود با اشاره به نقش و اهمیت جایگاه آسیا و دارابودن دیدگاه‌های الهی،عرفانی، انسانی و همچنین در اختیار داشتن منابع غنی و ارزشمند طبیعی در این منطقه گفت: آسیا نقش و جایگاه مهمی را در ایجاد صلح و امنیت در جهان ایفا می‌نماید و به یقین آسیا در دهه آینده محور توسعه و امنیت جهانی خواهد بود.

وی با اشاره به ضرورت بررسی دقیق و آسیب‌شناسی مشکلات و معضلات موجود منطقه، به عوامل خارجی و اقدامات برخی کشورهای غربی اشاره و تصریح کرد : آسیب‌شناسی این موضوع در مناطقی از آسیا که دچار فقر، عدم امنیت، حضور گروه‌های افراطی و تروریستی در منطقه و مصائب متعدد فرهنگی و اجتماعی است از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده و می‌توان یکی از مهمترین این عوامل را دخالت برخی کشورهای غربی دانست که اهداف سلطه‌جویانه و مداخله‌گرانه خود را دنبال می‌نمایند.

وی در همین رابطه افزود: این‌گونه سیاست‌های مداخله‌گرانه موجبات برهم زدن نظم و امنیت منطقه را فراهم نموده و شاهد هستیم که در کشوری مانند سوریه با حمایت از تروریسم و افراط‌گرایی از سوی کشورهای غیرآسیایی و با همکاری برخی کشورهای آسیایی، دولت و مردمی مستقل مورد تهاجم قرار می‌گیرند و نمونه‌های دیگر آن را در عراق و یمن نیز شاهد هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه انتخاب شعار این کنفرانس را هوشمندانه و دقیق دانست و گفت: همان‌گونه که به منظور حفظ امنیت و صلح در منطقه از کشورهای مستقل و مردم مظلوم و مورد تجاوز بیگانگان و تروریسم حمایت می‌کنیم کماکان در جهت تحقق شعار این کنفرانس و نقشی که کشورهای آسیایی می‌توانند ایفا نمایند همراهی و مساعدت خود را برای رشد و توسعه آسیا ادامه خواهیم داد و ضروری است تا همه کشورهای این حوزه تلاش و اهتمام لازم را داشته باشند.

وی به موضوع افراط گرایی و تروریسم در منطقه هم اشاره کرد و افزود: خطر توسعه افراط گرایی و تروریسم می‌تواند به آسیای مرکزی و در امتداد آن نیز راه یابد و همانگونه که تاکنون از مبارزه با جریانات تکفیری ، افراط گرایی و تروریسم در منطقه حمایت نموده‌ایم آماده همکاری با دیگر کشورهای مستقل منطقه بوده و سیکا می‌تواند چهارچوب مناسبی برای همکاری و معاضدت میان یکدیگر در برابر این‌گونه جریانات قلمداد گردد تا در کنار همکاری‌های مختلفی که برای رشد و توسعه در منطقه داشته‌ایم، در خصوص امنیت نیز گام‌های مثبت و ارزشمندی برداشته شود.

وی در ادامه ضمن اعلام ضرورت تقویت دبیرخانه برای دستیابی به اهداف و برنامه‌های پیش‌بینی شده، آمادگی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های مطالعات راهبردی و استراتژیک اعلام کرد.

به گزراش ایسنا، ولایتی که به منظور شرکت در این اجلاس به پکن سفر کرده ، با تعدادی از مقامات این کشور ملاقات و از مراکز مطالعاتی ، پژوهشی و اقتصادی بازدیدکرد .

در این سفر فروزش معاون مرکز تحقیقات ، صفری سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در چین و سعید محمدی مشاور مرکز ، ریاست مرکز تحقیقات استراتژیک را همراهی می‌کنند.

همچنین ایده برگزاری اولین اجلاس سالانه سازمان‌های غیردولتی و مطالعاتی کشورهای عضو «سیکا» سال گذشته و در جریان برگزاری اجلاس سران سیکا در شانگ‌های از سوی رئیس‌جمهور چین مطرح و با استقبال کشورهای شرکت کننده روبرو شد. به همین منظور این اجلاس با عنوان «تعامل و تدابیر اعتمادسازی در آسیا» از روز دوشنبه هفته جاری (4 خرداد) به مدت دو روز در شهر پکن برگزار می‌شود.

حدود 200 نفر از اعضای دولت‌های عضو، سیاستمداران، مسئولان نهادهای غیر دولتی و مطالعاتی ، سفرای خارجی مقیم چین و همچنین کارشناسان بین‌المللی در نشست دو روزه پکن حضور خواهند داشت.

طرح ایجاد نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در اکتبر سال ۱۹۹۲ میلادی در چهل و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی «نورسلطان نظربایف» رییس جمهوری قزاقستان به منظور ارتقای روابط دو جانبه و همکاری میان کشورهای آسیایی با هدف ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه مطرح و این سازمان در سال ۱۹۹۶ به طور رسمی تشکیل شد.

نشست سران سیکا هر ۴ سال یک بار و اجلاس وزرای خارجه هر ۲ سال یک بار برگزار می‌شود.

گفتنی است، سازمان سیکا در حال حاضر ۲۲ عضو دارد و در برگیرنده ۱۲ عضو ناظر مشتمل بر سازمان‌های بین‌المللی همچون سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیه عرب و تعدادی از کشورها از جمله مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوکراین و آمریکا است.

در همین راستا، اولین و دومین اجلاس سران سیکا در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ در شهر آلماتی پایتخت قزاقستان و اجلاس سوم در سال ۲۰۱۰ در استانبول ترکیه برگزار شد.

ریاست اجلاس سیکا از سال 2014 تا 2016 در اختیار چین است و ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان و تایلند از جمله اعضای این سازمان هستند.

انتهای پیام

کد N835863