عراقچی:

مذاکره کنندگان مطابق دستورالعمل های مشخص عمل می کنند

سیاسی

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای گفت:دیپلمات ها و مذاکره کنندگان در هر مذاکره ای مطابق دستورالعمل ها ی مشخص عمل می کنند و از خود اختیار خاصی ندارند مگر در قدرت بیان.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدعباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره جلسه دیروز مجلس گفت: برای من واقعا جای خوشحالی است که موضوع هسته ای به عنوان یکی از مهم ترین موضوعات کشور تا این اندازه وسیع مورد توجه مردم و گروه های اجتماعی و سیاسی مورد بحث قرار گرفته و نشان دهنده رشد و بلوغ جامعه است که ظریفت گفتگو درباره مضوعی که با منافع ملی ارتباط دارد را پیداکرده است .

وی ادامه داد : ممکن در این باره انتقادهایی و بد اخلاقی هایی صورت گیرد که به مرور آفات آن رفع می شود.

عراقچی گفت: ما بعد از هر دوره به نمایندگان در کمیسیون گزارش می دادیم این بار جلسه غیر علنی درصحن درخواست کرده بودند. این جلسه با این فرض که منعکس نمی شود فضا را ایجاد می کند که بحث ها راحت تر باشد . 4 نفر از نمایندگان موضوعات را مطرح کردند و آقای ظریف پاسخ داد و بنده گزارش دادم اغلب نمایندگان رضایت داشتند البته برخی هم ناراضی و منتقد هستند که محترم است .

وی درباره بازرسی ها بیان کرد: موضوع دسترسی آژانس به اسناد و مراکز مسئله مهمی است که خیلی از دوستان به عنوان خط قرمز با آن برخورد کردند.

وی درباره خطوط قرمز گفت: دیپلمات ها و مذاکره کنندگان در هر مذاکره ای مطابق دستورالعمل ها ی مشخص عمل می کنند و از خود اختیار خاصی ندارند مگر در قدرت بیان . خطوط قرمز و چارچوب ها دقیقا تعریف می شود. در موضوع هسته ای که مرتبط با امنیت ملی و آینده کشور است چارچوب ها و اصولی وجود دارد و مقام معظم رهبری در سخنرانی بیان کردند که چارچوب ها با نظر ایشان تعیین می شود و شورایی وجود دارد که تحت نظر رئیس جمهور هستند و دستورالعمل ها به تیم مذاکره کننده ابلاغ می شود و باعث افتخار و وظیفه ما است که طیق خطوط عمل کنیم .

عراقچی بیان کرد: ممکن است در بعضی از موارد خطوط تغییر کنند اما ما بر اساس همین چارچوب ها و اصول عمل کردیم . یکی از این چارچوب ها نحوه بازرسی ها است که مربوط به اطلاعات سری کشور است که به راحتی نباید در اختیار کسی قرار گیرد و در موضوع هسته ای از آنجا که بک برنامه صلح آمیز در چارچوب بین الملی و تحت نظارت آژانس است هیچ نگرانی از نظارت آژانس به طور اصولی نداریم اما با سوء استفاده از نظارت ها مشکل داریم . اجازه نمی دهیم از نظارت ها برای دسترسی به اطلاعات سری و شناسایی دانشمندان سوء استفاده شود و این از خطوط قرمز پررنگ ما است .

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ادامه داد :دستور داشتیم در چارچوب نظارت بین المللی باآژانس همکاری کنیم و در همین چارچوب نیز مذاکره کنیم و یکی از این چارچوب ها پروتکل الحاقی است .

ادامه دارد ....