افراط‌گرایی در آسیای مرکزی

محمدی: فقر عمومی در آسیای میانه موجب افزایش افراط‌گرایی شده است

رییس اداره دوم مشترک المنافع وزارت خارجه گفت: وجود نظام‌های متکی به فرد در کنار فقر مادی و نبود شغل باعث افزایش گرایش جوانان آسیای میانه به گروه‌ها و جریان‌های افراطی شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسن محمدی که در همایش "افراط‌گرایی در آسیای مرکزی" که در دانشگاه تهران برگزار می‌شد حضور داشت خاطرنشان کرد: امروزه افراط گرایی واقعیتی است که به یکی از مهم‌ترین مسائل در آسیای میانه تبدیل شده است.

او ادامه داد: در گذشته فعالیت‌های جریان‌های افراطی تهدیدی برای ایران محسوب نمی‌شدند ولی متاسفانه امروز منطقه آسیای میانه و خاورمیانه با خطر جدی افراط گرایی مواجه هستند.

وی با اشاره به فعالیت‌های جریان‌های اسلامی در آسیای میانه گفت:‌ حتی در دوران شورای نیز جریان‌های اسلامی به حرکت خود ادامه دادند و حزب نهضت اسلامی یکی از مهم‌ترین این جریان محسوب می‌شود.

رییس اداره دوم مشترک المنافع وزارت خارجه خاطرنشان کرد: گرایش‌های اسلامی در آسیای مرکزی به چند بخش تقسیم می‌شوند؛ یکی اسلام سنتی و محافظه کار،‌ اسلام صوفیانه متکی به تربیت‌های شیوخ صوفی، گرایش اسماعیلیه در بدخشان و هم‌چنین جریان‌های سلفی که خود دو دسته میانه‌رو و تندرو تقسیم می‌شوند. می‌توان گفت اسلام آسیای میانه صوفی مسلک و اسلامی به دور از شاخه و گرایش بود البته در قزاقستان گرایش به اسلام کمرنگ‌تر از کشورهایی مانند قرقیزستان و تاجیکستان است. هم‌چنین از دیگر مسائلی که در این منطقه دیده می‌شود نداشتن روحیه اعتراضی است که می‌توان آن را حاصل حکومت کمونیستی دانست.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین عوامل که باعث گسترش سلفی‌گری در آسیای مرکزی می‌شود ناتوان بودن علمای مذهبی میانه‌رو در پاسخ‌دهی به سوالات دینی جوانان است که باعث می‌شود آن‌ها به کشورهایی سفر و یا مهاجرت کنند که سلفی‌گری در آن‌جا حرف اول را می‌زند.

رییس اداره دوم مشترک المنافع وزارت خارجه در بخش دیگری از صحبت‌هایش به بررسی افراط‌گرایی در افغانستان پرداخت و گفت:‌ دولت افغانستان برای برقراری امنیت در این کشور در صدد است تا موج اسلام‌گرایی افراطی و اعضای طالبان را به سمت مناطق شمالی افغانستان حرکت دهد تا جنوب این کشور را از دولت‌های جهادی و افراطی پاکسازی کند. در نهایت نیز تلاش می‌کند تا این گروه‌ها را به سمت کشورهای آسیای میانه سوق دهد. هم‌چنین با توجه به امضای پیمان امنیتی اخیر بین افغانستان و پاکستان به نظر می‌رسد پاکستان نیز سیاست‌های مشابه با این کشور را دنبال کند.

محمدی با اشاره به مشخص شدن جریان‌های افراطی در منطقه خاورمیانه و آسیای میانه افزود: نداشتن محدودیت زمان و مکان، تشکیل جریان افراط از عناصر بین‌المللی که در نوع خود بی‌سابقه است و جذب مخاطبان بین‌المللی از جمله مهم‌ترین مشخصات این گروه‌های افراطی است. هم‌چنین باید بگویم برای اولین‌بار است که یک جریان افراطی اسلامی برای خود ساختار حکومتی تشکیل می‌دهد و این امر در کنار سایر موارد گفته شده حاکی از پیچیدگی جریان‌های افراطی امروزه است.

رییس اداره دوم مشترک المنافع وزارت خارجه در پایان گفت:‌ فقر عمومی در کشورهای آسیای میانه موجب گسترش افراط گرایی در منطقه شده است. هم‌چنین وجود نظام‌های فرسوده سیاسی و قائم به فرد زمینه بروز و ظهور جنبش‌های اجتماعی‌ای را فراهم می‌کند که اقدامات آن‌ها خارج از کنترل دولت‌ها خواهد بود.

انتهای پیام

کد N835567