افراط‌گرایی در آسیای مرکزی

مجتهدی: داعش از محدودیت‌ها در کشورهای آسیای مرکزی به نفع خود بهره می‌برد

سفیر اسبق ایران در تاجیکستان گفت: بهترین بستر برای مقابله با افراط گرایی و گسترش نفوذ داعش در آسیای مرکزی و سایر مناطق گسترش تعاملات فرهنگی و دانشگاهی کشورها با یکدیگر است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، علی اشرف مجتهدی شبستری در همایش "افراط‌گرایی در آسیای مرکزی" که عصر دوشنبه در دانشگاه تهران برگزار شد، گسترش افراط‌گرایی در آسیای مرکزی را دوری باطل خواند و گفت: متاسفانه این دور باطل در آسیای مرکزی شکل گرفته است و دولت‌های برخی از کشورهای منطقه برای کم کردن آزادی بیان و محدود کردن رسانه‌ها در فضای مجازی در میان مردم ایجاد ترس می‌کنند و داعش هم با تبلیغات خود و هزینه‌هایی که می‌کنند این محدودیت‌ها را به رخ جوانان آسیای مرکزی کشیده و به آن‌ها می‌گویند که اگر به آن‌ها بپیوندند آزادی و پول بیش‌تری خواهند داشت.

او ادامه داد: برخلاف برخی تصورها، سابقه اسلام در آسیای مرکزی تاریخی دیرینه دارد. به طوری که این منطقه جزء اولین مناطقی بود که مردم در آن به اسلام گرویدند و اولین تفاسیر قرآن هم در آسیای مرکزی یافت شده است. بنابراین اسلام برای این منطقه دینی تازه نیست حتی در زمان شوروی نیز موفق به اسلام‌زدایی در آسیای مرکزی نشدند.

رییس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان با اشاره به کمرنگ شدن مباحث دینی در آسیای مرکزی خاطرنشان کرد: از آن جا که 70 سال این منطقه را از شعائر دینی به دور نگه داشتند طبیعی است که کمی مباحث دینی در آسیای مرکزی کمرنگ شده باشد ولی هیچ گاه از بین نرفته است. از سوی دیگر از آن‌جایی که منابع مذهبی و دینی در آسیای میانه زیاد در دسترس نبودند و در دوران شوروی هم خط این کشورهای منطقه به روسی تبدیل شده است، دنبال کردن و مطالعه متون دینی در آسیای میانه با دشواری روبه‌رو بوده است.

وی ادامه داد: بر اساس سخن یکی از تاریخدانان بزرگ اگر می‌خواهید قلب دنیا را به دست آورید باید آسیای مرکزی را به دست آورید و به همین دلیل است که امروز بسیاری از کشورها و قدرت‌های جهانی به دنبال ایجاد راه ورود و دسترسی به این منطقه هستند. در این میان ایران نیز نباید از تبادلات فرهنگی،‌ اجتماعی و به ویژه دانشگاهی با کشورهای آسیای میانه غفلت کند.

مجتهدی خاطرنشان کرد: من اولین دیپلماتی بودم که وارد تاجیکستان شدم و در آن زمان وزیر خارجه وقت آمریکا اعلام کرد از آن‌جایی که ایران وارد تاجیکستان شده است آمریکا نیز باید به این کشور ورود پیدا کند و یک ماه بعد آن‌ها نیز سفارت خود را در این کشور ایجاد کردند.

سفیر پیشین ایران در تاجیکستان با مخرب خواندن جنگ داخلی تاجیکستان گفت:‌ جنگ داخلی در این کشور بسیار ساده رخ داد. به این صورت که 200 جوان تاجیک در اعتراض به بی‌احترامی رییس مجلس این کشور به یکی از وزیران تجمعی ترتیب دادند ولی به دلیل بی‌توجهی به این اعتراضات هر روز بر جمعیت معترضان افزوده شد و در نهایت به جنگ داخلی در این کشور منجر شد که تا امروز نیز تاجیکستان و حتی منطقه به نوعی تاوان این جنگ داخلی را پس می‌دهند.

رییس انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حرکت‌های اسلامی در آسیای مرکزی افزود: در تاجیکستان اپوزیسیونی اسلامی شکل گرفته بود که پس از مدتی به افغانستان رفت و پس از آن اقدام به تقویت حرکت‌های اسلامی در ازبکستان کردند. البته این حزب هم‌چنان به فعالیت‌های اسلامی خود در ازبکستان ادامه می‌دهد و نکته‌ای که بسیار جای تامل دارد این است که آن‌ها حدود 5 ماه پیش اعلام کردند که برای گسترش اسلام و اسلام‌گرایی باید به داعش بپیوندند و با آن‌ها متحد شوند.

او ادامه داد: تاجیکستان تنها کشوری بود که حزب نهضت اسلامی در آن سیاسی شده بود. آن‌ها ابتدا به این حزب بال و پر دادند ولی روز به روز آن‌ها را تضعیف کرده و در نهایت باعث شدند تا در انتخابات حتی نتوانند یک کرسی به دست بیاورند و در چنین شرایطی است که آرام آرام جوانان تاجیکی دسترسی کم‌تری به اطلاعات دینی خواهند داشت که متاسفانه برخی مفتی‌های این کشور نیز بسیار کم سواد هستند.

سفیر پیشین ایران در تاجیکستان با بیان این که بیش از یک میلیون جوان تاجیکی برای کسب و کار به روسیه رفته‌اند تاکید کرد: این نکته بسیار اهمیت دارد زیرا درآمد این جوانان دو برابر بودجه کل تاجیکستان است ولی جوانان تاجیک در روسیه از نظر شرایط زندگی و روانی در بدترین حالت به سر می‌برند چرا که به شدت تحقیر می‌شوند و تمام این عوامل می‌تواند باعث گرایش هرچه بیش‌تر آن‌ها به داعش شود و البته داعش نیز تمام تلاش خود را برای برقراری ارتباط با این تاجیک‌های مقیم روسیه انجام می‌دهد تا آن‌ها را جذب کند.

وی ادامه داد: تلاش داعش برای جذب جوانان تاجیک به حدی است که یک تاجیک فرماندهی یکی از مناطق تحت تسلط داعش را بر عهده دارد علاوه بر این بسیاری از جوانان این کشور پس از عضویت در این گروه به عنوان گشت‌ در خیابان‌های تحت سلطه داعش فعالیت می‌کنند.

سفیر پیشین ایران در تاجیکستان با اشاره به دستمزدهای بالای اعضای داعش خاطرنشان کرد: داعش برای جذب نیرو دستمزدهای کلانی به اعضای خود می‌دهد برای مثال به یک جوان تاجیک در اول کار 35 هزار دلار داده بود و گفته بود حتی لازم نیست جنگجو شود. او می‌تواند دانشجوی رشته پزشکی و یا مهندسی باشد و همین نوع تبلیغات و اقدامات است که باعث می‌شود آن‌ها به دوستان و خانواده‌های خود از دستمزدهای بالای‌شان اطلاع داده و از آن‌ها هم بخواهند تا به داعش بپیوندند و این در حالی است که در تاجیکستان جوانان پس از گرفتن دیپلم بیکار هستند.

مجتهدی در پایان مهم‌ترین کار برای مقابله با افراط‌گرایی را تبادلات فرهنگی میان کشورهای منطقه دانست و گفت:‌ باید بر روی تعاملات دانشجویی و کارهای فرهنگی تمرکز کرد و همکاری‌های علمی، فرهنگی و دانشگاهی میان کشورهای منطقه را گسترش داد تا جوانان با علوم دینی و مشترکات فرهنگی یکدیگر آشنا شده و دیگر تمایلی برای گرایش نسبت به گروه‌های افراط‌گرا نداشته باشند.

انتهای پیام

کد N835555