تلاش چین برای گسترش صنعت هسته‌ای

سیاسی

کابینه دولت چین هفته گذشته با تصویب ساخت دو راکتور هسته‌ای جدید نشان داد که تاثیر منفی حادثه نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما ژاپن بر گسترش فعالیت هسته‌ای چین به پایان رسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پایگاه خبری بیزینس اینسایدر در گزارشی در مورد گسترش انرژی هسته‌ای در چین نوشت: هدف چین افزایش ظرفیت انرژی هسته‌ای خود در تولید انرژی مورد نیاز خود تا سال 2020 است.

چین به‌دنبال کاهش وابستگی خود به زغال سنگ است که هم‌اکنون با ایجاد پیامدهای شدید محیط زیستی حدود 70 درصد از انرژی مورد نیازش را تامین می‌کند.

ساخت این دو راکتور هسته‌ای جدید به معنای میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری شرکت‌های چینی و خارجی هسته‌ای در این پروژه خواهد بود.

مقامات ارشد چینی اخیرا شرکت‌های هسته‌ای وابسته به دولت را تشویق کرده‌اند تا برای ساخت راکتورهای جدید از فن‌آوری کشورهای دیگر استفاده کنند.

این در حالی است که شرکت‌های هسته‌ای غیردولتی چین بر روی بهبود و گسترش راکتورهای داخلی برای امکان صادرات آن تمرکز کرده‌اند.

بنا به اعلام شی جینپینگ، رییس‌جمهور چین، دولت قصد دارد این کشور را به یک قدرت برتر هسته‌ای در جهان تبدیل کند. ضمن این که همه موارد و محدودیت‌های ایمنی و امنیتی در جریان گسترش صنعت هسته‌ای اجرا خواهد شد.

دولت چین هم‌چنین قصد دارد که تعداد نیروگاه‌های هسته‌ای خود را تا سال 2020 از تعداد 15 به 71 برساند و ظرفیت تولید انرژی خود را توسط نیروگاه‌های هسته‌ای از 21 گیگا وات کنونی به 50 گیگاوات برساند.

هم‌اکنون برخی از شرکت‌های چینی در پروژه‌های ساخت و بهبود نیروگاه‌های هسته‌ای برخی از کشورهای اروپایی که بر پایه تکنولوژی آلمان و آمریکا ساخته شده‌اند مشارکت دارند.

چین هم‌اکنون در ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای رومانی، ساخت نخستین نیروگاه ترکیه و گفت‌وگو در این مورد و قرارداد با دولت انگلیس مبنی بر مشارکت در ساخت یک ایستگاه هسته‌ای در انگلیس مشارکت دارد.

هم‌چنین نسل سوم راکتورهای هسته‌ای چین به نام هوالانگ که توسط کابینه دولت چین مجوز استفاده از این راکتور را در 15 آوریل صادر کرد ممکن است در صورت به توافق رسیدن به آرژانتین و پاکستان فروخته شود.

کارشناسان معتقدند که هدف چین از گسترش صنعت هسته‌ای خود تنها جلوگیری از تولید آلودگی‌های کربنی و استفاده از انرژی پاک نیست بلکه دولت چین قصد دارد قدرت خود در گسترش یک صنعت مهم مثل انرژی هسته‌ای را به مردم خود و دیگر کشورهای جهان در زمانی که سوالاتی در مورد زمان ثبات رشد اقتصادی چین مطرح شده است را نشان دهد.

انتهای پیام

کد N835497