در پاسخ به سواللات دانشجویان

شمخانی:‌ اگر رها کنیم داعش به مرزهای ما می‌رسد/ تعامل روس‌ها با ما کند و یخ‌آلود است

سیاسی

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با بیان این که اگر اوضاع را رها کنیم به‌زودی تهدید تکفیری‌ها و داعش به مرزهای ما می‌رسد، گفت: باید دست دراز تجاوز دشمن از مرزهای ما دور شود و برای حفظ قدرت خود در مقابل این تهدید انسجام درونی مهم‌ترین مسأله است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی پس از سخنرانی در بین دانشجویان مطالعات جهان در پاسخ به سوال دانشجویی درباره آزاد سازی خرمشهر و ادامه جنگ پس از آن اظهار کرد: زمانی که توانستیم با یکدیگر اتحاد کنیم و آزادی خرمشهر موضوع محوری همه گروه‌ها در ایران قرار گرفت،‌ پیروزی حاصل شد که این پیروزی هم راهبردی بود هم تاکتیکی. اصولا معتقدم انسان با کوچک شمردن حریف خود حتی اگر بر موضع حق باشد پیروز نمی‌شود. پیروزی حق لوازمی دارد که باید آن‌ها را فراهم کرد.

او ادامه داد: علاوه بر توکل به خدا یکرنگی و وحدت میان مردم و مسوولان تفکری که مبتنی بر توانمندی داخلی بود طراحی مقابله با دشمن را انجام داد. در حالی که دشمن تصور نمی‌کرد ما از قلب کارون به او حمله کنیم این کار با یک طراحی قوی صورت گرفت و کمر دشمن شکست و این را همه باید بدانیم و از آن عبرت بگیریم که با حریف غدار نمی‌توان ساده انگارانه مقابله کرد.

شمخانی گفت: صدام به همراه کشورهایی که امروز 1+5 هستند، عرب‌ها، غربی‌ها و حتی روسیه همراه بود و یک مصاف کاملا نابرابر علیه ما شکل گرفته بود اما توکل به خدا و تکیه بر توانمندی ذاتی‌مان خرمشهر را آزاد کرد و این عوامل بود که مردم ایران را در تمام نقاط و حتی در تمام دنیا از این اقدام خوشحال کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت:‌ آزادسازی خرمشهر یک پیروزی مورد توافق و اجماعی بود و به واسطه پشتوانه فکری طراحی گام به گام، وحدت و همبستگی ارتش و سپاه و پذیرش رهبری واحد حضرت امام خمینی (ره) صورت گرفت.

وی در ادامه با بیان این که ایران نیازمند توسعه طلبی به لحاظ جغرافیایی نیست گفت: ما هیچ وقت دنبال توسعه جغرافیایی نبوده و نیستیم و این معنا و مفهوم خاص خود را دارد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با اشاره به تحولات سوریه ادامه داد: سوری‌ها از ایرانی‌ها یاد گرفتند که مقاومت کنند و البته هزینه زیادی هم پرداختند. کشورهای مخالف سوریه و محور مقاومت سعی کردند این کشور را از نقش‌آفرینی خود در منطقه بازدارند و در عراق و یمن هم همین روند دنبال می‌شود و متاسفانه این اقدامات به همراهی یک دولت سنی علیه این کشورها در حال انجام است.

او تاکید کرد: توان امروز ایران در منطقه نه در توسعه طلبی و نه در تعیین نوع حکومت‌ها در منطقه است اما واقع‌بینانه باید نگاه کرد. اگر اوضاع را به همین شکل که انجام شده و ادامه دارد رها کنیم به‌زودی تهدید تکفیری‌ها و داعش به مرزهای ما می‌رسد. در عراق ممکن است به خانقین و از افغانستان به زاهدان وارد شوند. باید دست دراز تجاوز دشمن از مرزهای ما دور شود و برای حفظ قدرت خود در مقابل این تهدید انسجام درونی مهم‌ترین مسأله است. ما در جنگ تحمیلی زمانی توانستیم پیروز شویم که اولویت‌های‌مان و روش‌های رسیدن به پیروزی یکی شد. بنابراین این انسجام باید روز به روز همبسته‌تر شود و پایه دفاع از این پتانسیل حضور مردم در صحنه است. حضوری که برخی معتقدند مبتنی بر حل مشکلات معیشتی آن‌هاست و البته اقتصاد مقاومتی راهکار دیگر است.

شمخانی درباره موضوع هسته‌ای گفت: مسیر مذاکرات هسته‌ای که موضوعی ملی است، خرمشهر دیگری را به ما نشان می‌دهد. معتقدم توافق مبتنی بر اجماع ملی شادی‌ساز و توافقی که مبتنی بر اجماع نباشد تلخ است. چنان چه طرف‌های مقابل زیاده‌خواهی نکنند و منطقی برخورد کنند به شکلی که توازن بر مذاکرات و توافق حاکم شود و ملت ایران از آن توافق همان‌طور که از آزاد سازی خرمشهر احساس سرفرازی و غرور کردند،‌ این حس را داشته باشند، توافقی اجماعی و شادی‌ساز خواهد بود.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: باید از مسائل اختلافی اجتناب کنیم و نباید توافق نکردن را با مسائل سیاسی و جناحی و غیرعمیق یکی کنیم و شروع به متهم‌سازی یکدیگر کنیم یا از طرفی توافقی غیرقابل اجماع را در کشور تجویز کنیم. همان‌طور که مقام معظم رهبری گفتند در موضوع هسته‌ای هیچ چیز پنهان نداریم که به مردم نگوییم. بحث هسته‌ای هم با حضور همه مردم به مفهوم نخبگان باید به بحث عمومی و مشارکت‌خواه تبدیل می‌شود.

شمخانی در پاسخ به دانشجویی که در ارتباط با روابط تهران – مسکو پرسید، گفت: دیدگاه ما این است که روس‌ها سر به زنگاه ما را رها کرده و می‌کنند و روس ها در مقابل به ما می‌گویند شما تمایل‌تان به غرب است. اما ما به روسیه مقتدر و قوی اعتقاد داریم و این ظرفیت ایجاب می‌کند که به همکاری‌های‌مان ادامه دهیم.

وی ادامه داد: تعامل روس‌ها با ما کند،‌ بی‌تشریفات و یخ‌آلود است و در مقابل ایرانی‌ها در این روند به مثال یک جالیزکارند. یعنی معتقدند که باید صبر کنیم تا زمین جالیزی به یک زمین بایر گندم تبدیل شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: بعد از آن که روسیه در بحث اوکراین از سوی آمریکا مورد تحریم قرار گرفت و از سویی قیمت نفت کاهش یافت و متحدان روسیه در منطقه مثل سوریه مورد هجمه و هجوم قرار گرفتند، شرایط تا حدودی متفاوت شده است. در عین حال ما با سماجت تعامل با روسیه را دنبال می‌کنیم . هم‌چنین معتقدیم در چارچوب همکاری‌های پیمان شانگهای تعاملات می تواند تسهیل و تسریع شود.

ادامه دارد...

کد N835495