وزیر کشور عراق: ایران اولین کشور یاری‌دهنده به بغداد بود

سیاسی

وزیر کشور عراق گفت: ایران اولین کشوری بود که برای مقابله با داعش به بغداد کمک کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد سالم الغبان، وزیر کشور عراق روز دوشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری راشا تودی اظهار کرد: وضعیت عراق در زمان سقوط موصل بسیار دشوار و حساس بود. ما در شرایطی قرار داشتیم که بغداد هدف تهدید، در واقع یک تهدید جدی قرار داشت بنابراین ما از هر کسی که به کمک ما می‌آمد استقبال می‌کردیم. ایران اولین کشوری بود که به عراق کمک کرد و دست یاری خود را به سمت عراق دراز کرد.

وزیر کشور عراق ادامه داد: حتی درباره کردها چنین بود. زمانی که تهدید بسیار به اربیل نزدیک شد اولین کمکی که به دست کردها رسید از سوی ایران و نه از سوی دیگر کشورها بود اما ما ادعاهای زیادی را می‌بینیم که از حمایت از عراق سخن می‌گوید اما من به روشنی تاکید می‌کنم که ایران اولین کسی بود که همه‌جانبه از عراق حمایت کرد.

الغبان در پاسخ به این سوال که ایران بیش از کشورهای دیگر به بغداد کمک کرده است؟ گفت: جامعه بین‌الملل به ویژه نیروهای ائتلافی کمک کردند. ما نمی‌توانیم بگوییم که پشتیبانی هوایی و حملات هوایی مفید نبوده است اما نقطه اصلی پیروزی‌ها و آزادی این مناطق مشاوران ایرانی و سربازانی بودند که روی خاک عراق می‌جنگیدند. همچنین مهمات نیز بسیار مفید بود.

او در پاسخ به سوال دیگری درباره ادعای اخیر وزیر دفاع آمریکا مبنی بر نگرانی‌اش نسبت به دخالت ایران در عراق برای مقابله با داعش، گفت: همان‌طور که می‌دانید داعش تهدیدی علیه همه به شمار می‌آید و قطعا تهدیدی علیه ایران نیز هست. ما بیش از 1200 کیلومتر مرز مشترک با ایران داریم. ایران تهدید داعش را بیش از هر کشور دیگری نزدیک احساس می‌کند.

وزیر کشور عراق تاکید کرد: بنابراین آن‌ها در این تهدید شریک هستند و به ما کمک کرده‌اند. ما از هر کمکی استقبال می‌کنیم اما نمی‌خواهیم در جنگ میان دیگر کشورها مداخله کنیم. به عنوان یک کشور مایلیم خود را از هر مناقشه‌ای در منطقه دور نگه داریم و تنها تمامیت ارضی خود را حفظ کنیم. ما می‌خواهیم از کشورمان دفاع کنیم بنابراین از هر کمکی استقبال می‌کنیم.

وی یادآور شد: ما به تضاد موجود در منطقه توجه نمی‌کنیم. سیاست ما این است که وارد سیاست هیچ کشوری یا مناقشه میان دیگر کشورهای منطقه نشویم. ما تنها می‌خواهیم اتحاد و تمامیت ارضی خود را حفظ کنیم.

وزیر کشور عراق درباره رویکرد مشترک واشنگتن و بغداد برای مقابله با داعش، بیان کرد: استراتژی ما این است که روابط خوبی داشته باشیم. آمریکایی‌ها در احساس‌شان نسبت به داعش و این که تهدید داعش تهدیدی علیه همه جهان است اشتراک نظر دارند، تهدیدی که جامعه بین‌الملل را نیز در بر می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N835478